Oppo Pad 6 Price in Nigeria
Oppo Pad 6 Price in Nigeria starts at around NGN 237,675. The smartphone has 12.1 inch (QHD+) IPS LCD display with 3000 x 2120 Pixels resolution.
| Product Name | Oppo Pad 6 |
|---|---|
| Price in Nigeria | NGN 237,675 |
| Last Time Price Updated on | May 26, 2026 |
| Colors | Silver, Gray, Blue |
| Storage Option | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+16GB) |
Oppo Pad 6 Full Specifications
Network
| Technology | No cellular connectivity |
| 4G/LTE | No |
| 5G Support | No |
| SIM Size | NO SIM |
General Information
| Manufacturer | 151 |
| Model Name | Oppo Pad 6 |
| Launch Date | 25 May 2026 |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | Silver, Gray, Blue |
Body
| Dimensions (mm) | 266.9 x 193.4 x 6 |
| Weight (g) | 577 |
Display
| Display Size | 12.1 inch |
| Resolution | 3000 x 2120 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 600 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~304 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 144Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 10420 mAh |
| Fast Charging | 67W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.4 GHz |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
Storage
| RAM | 8-16 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+16GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | ColorOS 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.2 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Proximity | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | NGN 237,675 Approx |
Oppo Pad 6 Questions and Answers
Q) What is the price of Oppo Pad 6 in Nigeria?
A) Oppo Pad 6 price in Nigeria starts at NGN 237,675.
Q) Does Oppo Pad 6 support 5G in Nigeria?
A) No, Oppo Pad 6 does not support 5G connectivity.
Q) Does Oppo Pad 6 support fast charging?
A) Yes, Oppo Pad 6 supports fast charging with 67W charging support.
Q) Which colours are available in Oppo Pad 6?
A) Oppo Pad 6 is available in Silver, Gray, Blue colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Nigeria | Apple iPhone Price in Nigeria |
| 4G Mobile Price in Nigeria | 5G iPhone Price in Nigeria |
| Upcoming Phones Price in Nigeria | AI Supported Smartphone Price in Nigeria |
By Brand
| iPhone Price in Nigeria | Samsung Mobile Price in Nigeria |
| Vivo Mobile Price in Nigeria | Oppo Mobile Price in Nigeria |
| Oneplus Mobile Price in Nigeria | Xiaomi Mobile Price in Nigeria |
