TCL Tab 10s 5G Price in Oman
TCL Tab 10s 5G Price in Oman starts at around OMR 143. The smartphone has 10.1-inch (FHD+) IPS LCD display with 1920 x 1200 Pixels resolution.
| Product Name | TCL Tab 10s 5G |
|---|---|
| Price in Oman | OMR 143 |
| Last Time Price Updated on | March 7, 2022 |
| Explore Price List | TCL Tablets Price in Oman |
| Colors | Dark Gray |
| Storage Option | (4GB+64GB) |
TCL Tab 10s 5G Full Specifications
Network
| Technology | GSM/HSPA/LTE/5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Single |
General Information
| Manufacturer | TCL |
| Model Name | TCL Tab 10s 5G |
| Launch Date | 27 February 2022 |
| Release Date | April 2022 |
| Colors | Dark Gray |
| Smartphone range | Mid-range |
Body
| Dimensions (mm) | 241.7 x 158.6 x 8.5 |
| Weight (g) | 490 |
| Materials | - |
Display
| Display Size | 10.1-inch |
| Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Display Type | IPS LCD |
Battery
| Battery Type | Non-Removable |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Fast Charging | Yes (18W) |
Performance
| Processor | Mediatek MT8771 |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 64 GB |
| Expandable Storage | Yes - MicroSDXC |
| Variant | (4GB+64GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 5 MP |
Software
| Operating System | Android 12 |
| User Interface (Ui) | N/A |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
Price Information
| Price | OMR 143 Approx |
TCL Tab 10s 5G Questions and Answers
Q) What is the price of TCL Tab 10s 5G in Oman?
A) TCL Tab 10s 5G price in Oman starts at OMR 143.
Q) Does TCL Tab 10s 5G support 5G in Oman?
A) Yes, TCL Tab 10s 5G supports 5G connectivity in Oman.
Q) Does TCL Tab 10s 5G support fast charging?
A) Yes, TCL Tab 10s 5G supports fast charging with 18W charging support.
Q) Which colours are available in TCL Tab 10s 5G?
A) TCL Tab 10s 5G is available in Dark Gray colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Oman | Apple iPhone Price in Oman |
| 4G Mobile Price in Oman | 5G iPhone Price in Oman |
| Upcoming Phones Price in Oman | AI Supported Smartphone Price in Oman |
By Brand
| iPhone Price in Oman | Samsung Mobile Price in Oman |
| Vivo Mobile Price in Oman | Oppo Mobile Price in Oman |
| Oneplus Mobile Price in Oman | Xiaomi Mobile Price in Oman |
