Nokia T10 Price in Oman
Nokia T10 Price in Oman starts at around OMR 60. The smartphone has 8-inch (FHD+) IPS LCD display with 1280 x 800 Pixels resolution.
| Product Name | Nokia T10 |
|---|---|
| Price in Oman | OMR 60 |
| Last Time Price Updated on | July 28, 2022 |
| Explore Price List | Nokia Tablet Price in Oman |
| Colors | Ocean Blue |
| Storage Option | (3GB+32GB) (4GB+64GB) |
| Availability Status Oman | Coming Soon |
Nokia T10 Full Specifications
Network
| Technology | GSM/HSPA/LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Single |
General Information
| Manufacturer | Nokia |
| Model Name | Nokia T10 |
| Launch Date | 12 July 2022 |
| Release Date | July 2022 |
| Colors | Ocean Blue |
| Smartphone range | Budget |
Body
| Dimensions (mm) | 208 x 123.2 x 9 |
| Weight (g) | 375 |
| Materials | Glass front, plastic back, plastic frame |
Display
| Display Size | 8-inch |
| Resolution | 1280 x 800 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Display Type | IPS LCD |
Battery
| Battery Type | Non-Removable |
| Battery Capacity | 5250 mAh |
| Fast Charging | No |
Performance
| Processor | Unisoc T606 (12 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.6 GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Storage
| RAM | 3/4 GB |
| Internal Storage | 32/64 GB |
| Expandable Storage | Yes - MicroSDXC |
| Variant | (3GB+32GB) (4GB+64GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 2 MP |
Software
| Operating System | Android 12 |
| User Interface (Ui) | N/A |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
Price Information
| Price | OMR 60 Approx |
Nokia T10 Questions and Answers
Q) What is the price of Nokia T10 in Oman?
A) Nokia T10 price in Oman starts at OMR 60.
Q) Does Nokia T10 support 5G in Oman?
A) No, Nokia T10 does not support 5G connectivity.
Q) Does Nokia T10 support fast charging?
A) No, Nokia T10 does not support fast charging.
Q) Which colours are available in Nokia T10?
A) Nokia T10 is available in Ocean Blue colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Oman | Apple iPhone Price in Oman |
| 4G Mobile Price in Oman | 5G iPhone Price in Oman |
| Upcoming Phones Price in Oman | AI Supported Smartphone Price in Oman |
By Brand
| iPhone Price in Oman | Samsung Mobile Price in Oman |
| Vivo Mobile Price in Oman | Oppo Mobile Price in Oman |
| Oneplus Mobile Price in Oman | Xiaomi Mobile Price in Oman |
