Samsung Galaxy S26 Details
Samsung Galaxy S26 features a 6.3 inch (FHD+) display with 2340 x 1080 Pixels resolution. It is powered by Exynos 2600 (2 nm) processor and backed by a 4300 mAh battery.
| Product Name | Samsung Galaxy S26 |
|---|---|
| Price in Oman | OMR 430 |
| Last Time Price Updated on | February 26, 2026 |
| Explore Price List | Samsung Mobile Price in Oman |
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
Samsung Galaxy S26 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Samsung |
| Model Name | Samsung Galaxy S26 |
| Launch Date | 25 February 2026 |
| Release Date | 11 March 2026 |
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
Body
| Dimensions (mm) | 149.6 x 71.7 x 7.2 |
| Weight (g) | 167 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.3 inch |
| Resolution | 2340 x 1080 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Britness | 2600 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~411 |
| Display Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Gorilla Glass Victus 2 |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 4300 mAh |
| Fast Charging | 25W |
Performance
| Processor | Exynos 2600 (2 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.75GHz |
| GPU | Xclipse 960 |
Storage
| RAM | 12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS 4.X |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 50+10+12 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 12 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.2 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Price Information
| Price | OMR 430 Approx |
Samsung Galaxy S26 Questions and Answers
Q) What is the price of Samsung Galaxy S26 in Oman?
A) Samsung Galaxy S26 price in Oman starts at OMR 430.
Q) Does Samsung Galaxy S26 support 5G in Oman?
A) Yes, Samsung Galaxy S26 supports 5G connectivity in Oman.
Q) Does Samsung Galaxy S26 support fast charging?
A) Yes, Samsung Galaxy S26 supports fast charging with 25W charging support.
Q) Which colours are available in Samsung Galaxy S26?
A) Samsung Galaxy S26 is available in Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold colours.
Q) Is Samsung Galaxy S26 waterproof?
A) Yes, Samsung Galaxy S26 comes with IP68 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Oman | Apple iPhone Price in Oman |
| 4G Mobile Price in Oman | 5G iPhone Price in Oman |
| Upcoming Phones Price in Oman | AI Supported Smartphone Price in Oman |
By Brand
| iPhone Price in Oman | Samsung Mobile Price in Oman |
| Vivo Mobile Price in Oman | Oppo Mobile Price in Oman |
| Oneplus Mobile Price in Oman | Xiaomi Mobile Price in Oman |
