vivo iQOO Z11x Details
vivo iQOO Z11x features a 6.76 inch (FHD+) display with 2344 x 1080 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 7400 Turbo (4 nm) processor and backed by a 7200 mAh battery.
| Product Name | vivo iQOO Z11x |
|---|---|
| Price in Oman | OMR 75 |
| Last Time Price Updated on | March 14, 2026 |
| Explore Price List | Vivo Mobile Price in Oman |
| Colors | Prismatic Green, Titan Black |
| Storage Option | (128GB+6GB) (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
vivo iQOO Z11x Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Vivo |
| Model Name | vivo iQOO Z11x |
| Launch Date | 12 March 2026 |
| Release Date | March 2026 |
| Colors | Prismatic Green, Titan Black |
Body
| Dimensions (mm) | 166.6 x 78.4 x 8.4 |
| Weight (g) | 219 |
| Materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.76 inch |
| Resolution | 2344 x 1080 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Britness | 1200 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~382 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7200 mAh |
| Fast Charging | 44W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 7400 Turbo (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
Storage
| RAM | 6/8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+6GB) (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OriginOS 6 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | OMR 75 Approx |
vivo iQOO Z11x Questions and Answers
Q) What is the price of vivo iQOO Z11x in Oman?
A) vivo iQOO Z11x price in Oman starts at OMR 75.
Q) Does vivo iQOO Z11x support 5G in Oman?
A) Yes, vivo iQOO Z11x supports 5G connectivity in Oman.
Q) Does vivo iQOO Z11x support fast charging?
A) Yes, vivo iQOO Z11x supports fast charging with 44W charging support.
Q) Which colours are available in vivo iQOO Z11x?
A) vivo iQOO Z11x is available in Prismatic Green, Titan Black colours.
Q) Is vivo iQOO Z11x waterproof?
A) Yes, vivo iQOO Z11x comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Oman | Apple iPhone Price in Oman |
| 4G Mobile Price in Oman | 5G iPhone Price in Oman |
| Upcoming Phones Price in Oman | AI Supported Smartphone Price in Oman |
By Brand
| iPhone Price in Oman | Samsung Mobile Price in Oman |
| Vivo Mobile Price in Oman | Oppo Mobile Price in Oman |
| Oneplus Mobile Price in Oman | Xiaomi Mobile Price in Oman |
