Oppo Find N6 Details
Oppo Find N6 features a 8.12 inch (FHD+) display with 2480 x 2248 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) processor and backed by a 6000 mAh battery.
| Product Name | Oppo Find N6 |
|---|---|
| Price in Oman | OMR 531 |
| Last Time Price Updated on | March 21, 2026 |
| Explore Price List | Oppo Mobile Price in Oman |
| Colors | Blossom Orange, Stellar Titanium, Pearl Black |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
Oppo Find N6 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Oppo |
| Model Name | Oppo Find N6 |
| Launch Date | 17 March 2026 |
| Release Date | 20 March 2026 |
| Colors | Blossom Orange, Stellar Titanium, Pearl Black |
Body
| Dimensions (mm) | Unfolded: 159.9 x 145.6 x 4.2 |
| Weight (g) | 225 |
| Materials | Glass front (Nanocrystal Glass) (folded), plastic front (unfolded), glass back, aluminum alloy frame, titanium alloy hinge (grade 5) |
Display
| Display Size | 8.12 inch |
| Resolution | 2480 x 2248 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Britness | 600 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~412 |
| Display Type | Foldable LTPO OLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.6 GHz |
| GPU | Adreno 840 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 200+50+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 20MP + Cover: 20MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | ColorOS 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | Yes |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.1 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | OMR 531 Approx |
Oppo Find N6 Questions and Answers
Q) What is the price of Oppo Find N6 in Oman?
A) Oppo Find N6 price in Oman starts at OMR 531.
Q) Does Oppo Find N6 support 5G in Oman?
A) Yes, Oppo Find N6 supports 5G connectivity in Oman.
Q) Does Oppo Find N6 support fast charging?
A) Yes, Oppo Find N6 supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in Oppo Find N6?
A) Oppo Find N6 is available in Blossom Orange, Stellar Titanium, Pearl Black colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Oman | Apple iPhone Price in Oman |
| 4G Mobile Price in Oman | 5G iPhone Price in Oman |
| Upcoming Phones Price in Oman | AI Supported Smartphone Price in Oman |
By Brand
| iPhone Price in Oman | Samsung Mobile Price in Oman |
| Vivo Mobile Price in Oman | Oppo Mobile Price in Oman |
| Oneplus Mobile Price in Oman | Xiaomi Mobile Price in Oman |
