Redmi 15a 5G Details
Redmi 15a 5G features a 6.9 inch (HD+) display with 1600 x 720 Pixels resolution. It is powered by Unisoc T8300 (6 nm) processor and backed by a 6300 mAh battery.
| Product Name | Redmi 15a 5G |
|---|---|
| Price in Oman | OMR 50 |
| Last Time Price Updated on | March 27, 2026 |
| Explore Price List | Redmi Mobile Price in Oman |
| Colors | Black, Blue, Purple |
| Storage Option | (64GB+4GB) (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
Redmi 15a 5G Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Xiaomi |
| Model Name | Redmi 15a 5G |
| Launch Date | 27 March 2026 |
| Release Date | 03 March 2026 |
| Colors | Black, Blue, Purple |
Body
| Dimensions (mm) | 171.6 x 79.5 x 8.2 |
| Weight (g) | 210 |
Display
| Display Size | 6.9 inch |
| Resolution | 1600 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 800 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~254 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6300 mAh |
| Fast Charging | 15W |
Performance
| Processor | Unisoc T8300 (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 4/6 GB |
| Internal Storage | 64GB/128GB |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| Variant | (64GB+4GB) (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
| Note | UFS 2.2 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 32MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | HyperOS 3 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | OMR 50 Approx |
Redmi 15a 5G Questions and Answers
Q) What is the price of Redmi 15a 5G in Oman?
A) Redmi 15a 5G price in Oman starts at OMR 50.
Q) Does Redmi 15a 5G support 5G in Oman?
A) Yes, Redmi 15a 5G supports 5G connectivity in Oman.
Q) Does Redmi 15a 5G support fast charging?
A) No, Redmi 15a 5G does not support fast charging.
Q) Which colours are available in Redmi 15a 5G?
A) Redmi 15a 5G is available in Black, Blue, Purple colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Oman | Apple iPhone Price in Oman |
| 4G Mobile Price in Oman | 5G iPhone Price in Oman |
| Upcoming Phones Price in Oman | AI Supported Smartphone Price in Oman |
By Brand
| iPhone Price in Oman | Samsung Mobile Price in Oman |
| Vivo Mobile Price in Oman | Oppo Mobile Price in Oman |
| Oneplus Mobile Price in Oman | Xiaomi Mobile Price in Oman |
