Oppo K15 Pro Plus Details
Oppo K15 Pro Plus features a 6.78 inch (QHD+) display with 2772 x 1272 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) processor and backed by a 8000 mAh battery.
| Product Name | Oppo K15 Pro Plus |
|---|---|
| Price in Oman | OMR 196 |
| Last Time Price Updated on | April 1, 2026 |
| Explore Price List | Oppo Mobile Price in Oman |
| Colors | Gray, Silver, Pink |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
Oppo K15 Pro Plus Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Oppo |
| Model Name | Oppo K15 Pro Plus |
| Launch Date | 01 April 2026 |
| Release Date | 03 April 2026 |
| Colors | Gray, Silver, Pink |
Body
| Dimensions (mm) | 162.4 x 77.5 x 8.3 |
| Weight (g) | 213 |
| Materials | Glass front (Crystal Shield Glass), aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.78 inch |
| Resolution | 2772 x 1272 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 600 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~450 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Protection | Crystal Shield Glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Fast Charging | 100W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.4 GHz |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
Storage
| RAM | 12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | ColorOS 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | OMR 196 Approx |
Oppo K15 Pro Plus Questions and Answers
Q) What is the price of Oppo K15 Pro Plus in Oman?
A) Oppo K15 Pro Plus price in Oman starts at OMR 196.
Q) Does Oppo K15 Pro Plus support 5G in Oman?
A) Yes, Oppo K15 Pro Plus supports 5G connectivity in Oman.
Q) Does Oppo K15 Pro Plus support fast charging?
A) Yes, Oppo K15 Pro Plus supports fast charging with 100W charging support.
Q) Which colours are available in Oppo K15 Pro Plus?
A) Oppo K15 Pro Plus is available in Gray, Silver, Pink colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Oman | Apple iPhone Price in Oman |
| 4G Mobile Price in Oman | 5G iPhone Price in Oman |
| Upcoming Phones Price in Oman | AI Supported Smartphone Price in Oman |
By Brand
| iPhone Price in Oman | Samsung Mobile Price in Oman |
| Vivo Mobile Price in Oman | Oppo Mobile Price in Oman |
| Oneplus Mobile Price in Oman | Xiaomi Mobile Price in Oman |
