vivo Y600 Pro Details
vivo Y600 Pro features a 6.83 inch (QHD+) display with 2800 x 1260 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 7300e (6 nm) processor and backed by a 10200 mAh battery.
| Product Name | vivo Y600 Pro |
|---|---|
| Price in Oman | OMR 105 |
| Last Time Price Updated on | April 27, 2026 |
| Explore Price List | Vivo Mobile Price in Oman |
| Colors | Black, Blue, Gold, Violet |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+8GB) (512GB+12GB) |
vivo Y600 Pro Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Vivo |
| Model Name | vivo Y600 Pro |
| Launch Date | 27 April 2026 |
| Release Date | 27 April 2026 |
| Colors | Black, Blue, Gold, Violet |
Body
| Dimensions (mm) | 163.9 x 76.5 x 8.2 |
| Weight (g) | 221 |
Display
| Display Size | 6.83 inch |
| Resolution | 2800 x 1260 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~450 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 10200 mAh |
| Fast Charging | 90W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 7300e (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G610 |
Storage
| RAM | 8/12 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+8GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OriginOS 6 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | OMR 105 Approx |
vivo Y600 Pro Questions and Answers
Q) What is the price of vivo Y600 Pro in Oman?
A) vivo Y600 Pro price in Oman starts at OMR 105.
Q) Does vivo Y600 Pro support 5G in Oman?
A) Yes, vivo Y600 Pro supports 5G connectivity in Oman.
Q) Does vivo Y600 Pro support fast charging?
A) Yes, vivo Y600 Pro supports fast charging with 90W charging support.
Q) Which colours are available in vivo Y600 Pro?
A) vivo Y600 Pro is available in Black, Blue, Gold, Violet colours.
Q) Is vivo Y600 Pro waterproof?
A) Yes, vivo Y600 Pro comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Oman | Apple iPhone Price in Oman |
| 4G Mobile Price in Oman | 5G iPhone Price in Oman |
| Upcoming Phones Price in Oman | AI Supported Smartphone Price in Oman |
By Brand
| iPhone Price in Oman | Samsung Mobile Price in Oman |
| Vivo Mobile Price in Oman | Oppo Mobile Price in Oman |
| Oneplus Mobile Price in Oman | Xiaomi Mobile Price in Oman |
