Honor 600 Pro Details
Honor 600 Pro features a 6.57 inch (QHD+) display with 2728 x 1264 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) processor and backed by a 7000 mAh battery.
| Product Name | Honor 600 Pro |
|---|---|
| Price in Oman | OMR 340 |
| Last Time Price Updated on | May 3, 2026 |
| Explore Price List | Honor Mobile Price in Oman |
| Colors | Golden White, Black, Orange |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (1TB+16GB) |
Honor 600 Pro Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Honor |
| Model Name | Honor 600 Pro |
| Launch Date | 22 April 2026 |
| Release Date | 29 April 2026 |
| Colors | Golden White, Black, Orange |
Body
| Dimensions (mm) | 156 x 74.7 x 7.8 |
| Weight (g) | 195 |
| Materials | Glass front, aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.57 inch |
| Resolution | 2728 x 1264 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 8000 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~458 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Mohs level 4 |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.32 GHz |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) |
Storage
| RAM | 12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (1TB+16GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 200+50+12 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | OMR 340 Approx |
Honor 600 Pro Questions and Answers
Q) What is the price of Honor 600 Pro in Oman?
A) Honor 600 Pro price in Oman starts at OMR 340.
Q) Does Honor 600 Pro support 5G in Oman?
A) Yes, Honor 600 Pro supports 5G connectivity in Oman.
Q) Does Honor 600 Pro support fast charging?
A) Yes, Honor 600 Pro supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in Honor 600 Pro?
A) Honor 600 Pro is available in Golden White, Black, Orange colours.
Q) Is Honor 600 Pro waterproof?
A) Yes, Honor 600 Pro comes with IP68/IP69K rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Oman | Apple iPhone Price in Oman |
| 4G Mobile Price in Oman | 5G iPhone Price in Oman |
| Upcoming Phones Price in Oman | AI Supported Smartphone Price in Oman |
By Brand
| iPhone Price in Oman | Samsung Mobile Price in Oman |
| Vivo Mobile Price in Oman | Oppo Mobile Price in Oman |
| Oneplus Mobile Price in Oman | Xiaomi Mobile Price in Oman |
