Lenovo Legion Y70 (2026) Details
Lenovo Legion Y70 (2026) features a 6.8 inch (QHD+) display with 2772 x 1280 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) processor and backed by a 8000 mAh battery.
| Product Name | Lenovo Legion Y70 (2026) |
|---|---|
| Price in Oman | OMR 175 |
| Last Time Price Updated on | May 16, 2026 |
| Explore Price List | Lenovo Mobile Price in Oman |
| Colors | Black, White |
| Storage Option | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+16GB) |
Lenovo Legion Y70 (2026) Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Rumored |
| Model Name | Lenovo Legion Y70 (2026) |
| Launch Date | Not announced yet |
| Release Date | Not announced yet |
| Colors | Black, White |
Body
| Dimensions (mm) | - |
| Weight (g) | - |
| Materials | Glass front, aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.8 inch |
| Resolution | 2772 x 1280 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 7000 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~449 |
| Display Type | LTPO OLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Fast Charging | 90W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 3.8 GHz |
| GPU | Adreno 829 |
Storage
| RAM | 8-16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 50+8 MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | OMR 175 Approx |
Lenovo Legion Y70 (2026) Questions and Answers
Q) What is the price of Lenovo Legion Y70 (2026) in Oman?
A) Lenovo Legion Y70 (2026) price in Oman is expected to start at around OMR 175.
Q) Does Lenovo Legion Y70 (2026) support 5G in Oman?
A) Yes, Lenovo Legion Y70 (2026) supports 5G connectivity in Oman.
Q) Does Lenovo Legion Y70 (2026) support fast charging?
A) Yes, Lenovo Legion Y70 (2026) supports fast charging with 90W charging support.
Q) Which colours are available in Lenovo Legion Y70 (2026)?
A) Lenovo Legion Y70 (2026) is available in Black, White colours.
Q) Is Lenovo Legion Y70 (2026) waterproof?
A) Yes, Lenovo Legion Y70 (2026) comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Oman | Apple iPhone Price in Oman |
| 4G Mobile Price in Oman | 5G iPhone Price in Oman |
| Upcoming Phones Price in Oman | AI Supported Smartphone Price in Oman |
By Brand
| iPhone Price in Oman | Samsung Mobile Price in Oman |
| Vivo Mobile Price in Oman | Oppo Mobile Price in Oman |
| Oneplus Mobile Price in Oman | Xiaomi Mobile Price in Oman |
