Oppo Reno 16 Pro 5G Details
Oppo Reno 16 Pro 5G features a 6.78 inch (QHD+) display with 2772 x 1272 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) processor and backed by a 7000 mAh battery.
| Product Name | Oppo Reno 16 Pro 5G |
|---|---|
| Price in Oman | OMR 243 |
| Last Time Price Updated on | May 26, 2026 |
| Colors | Black, Blue, White |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) |
Oppo Reno 16 Pro 5G Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Oppo |
| Model Name | Oppo Reno 16 Pro 5G |
| Launch Date | 25 May 2026 |
| Release Date | 29 May 2026 |
| Colors | Black, Blue, White |
Body
| Dimensions (mm) | 161.3 x 76.4 x 7.7 |
| Weight (g) | 205 |
| Materials | Glass front, aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.78 inch |
| Resolution | 2772 x 1272 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 600 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~450 |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.4 GHz |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 200+50+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | ColorOS 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | OMR 243 Approx |
Oppo Reno 16 Pro 5G Questions and Answers
Q) What is the price of Oppo Reno 16 Pro 5G in Oman?
A) Oppo Reno 16 Pro 5G price in Oman starts at OMR 243.
Q) Does Oppo Reno 16 Pro 5G support 5G in Oman?
A) Yes, Oppo Reno 16 Pro 5G supports 5G connectivity in Oman.
Q) Does Oppo Reno 16 Pro 5G support fast charging?
A) Yes, Oppo Reno 16 Pro 5G supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in Oppo Reno 16 Pro 5G?
A) Oppo Reno 16 Pro 5G is available in Black, Blue, White colours.
Q) Is Oppo Reno 16 Pro 5G waterproof?
A) Yes, Oppo Reno 16 Pro 5G comes with IP68/IP69K rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Oman | Apple iPhone Price in Oman |
| 4G Mobile Price in Oman | 5G iPhone Price in Oman |
| Upcoming Phones Price in Oman | AI Supported Smartphone Price in Oman |
By Brand
| iPhone Price in Oman | Samsung Mobile Price in Oman |
| Vivo Mobile Price in Oman | Oppo Mobile Price in Oman |
| Oneplus Mobile Price in Oman | Xiaomi Mobile Price in Oman |
