Poco X8 Pro Max Details
Poco X8 Pro Max features a 6.83 inch (QHD+) display with 2772 x 1280 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) processor and backed by a 8500 mAh battery.
| Product Name | Poco X8 Pro Max |
|---|---|
| Price in Oman | OMR 181 |
| Last Time Price Updated on | March 18, 2026 |
| Explore Price List | Poco Mobile Price in Oman |
| Colors | Black, White, Blue |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
Poco X8 Pro Max Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Xiaomi |
| Model Name | Poco X8 Pro Max |
| Launch Date | 17 March 2026 |
| Release Date | 17 March 2026 |
| Colors | Black, White, Blue |
Body
| Dimensions (mm) | 162.9 x 77.9 x 8.2 |
| Weight (g) | 218 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame, glass back |
Display
| Display Size | 6.83 inch |
| Resolution | 2772 x 1280 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 2000 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~447 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 8500 mAh |
| Fast Charging | 100W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.4 GHz |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
Storage
| RAM | 12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 20 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | HyperOS 3 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | OMR 181 Approx |
Poco X8 Pro Max Questions and Answers
Q) What is the price of Poco X8 Pro Max in Oman?
A) Poco X8 Pro Max price in Oman starts at OMR 181.
Q) Does Poco X8 Pro Max support 5G in Oman?
A) Yes, Poco X8 Pro Max supports 5G connectivity in Oman.
Q) Does Poco X8 Pro Max support fast charging?
A) Yes, Poco X8 Pro Max supports fast charging with 100W charging support.
Q) Which colours are available in Poco X8 Pro Max?
A) Poco X8 Pro Max is available in Black, White, Blue colours.
Q) Is Poco X8 Pro Max waterproof?
A) Yes, Poco X8 Pro Max comes with IP68/IP69K rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Oman | Apple iPhone Price in Oman |
| 4G Mobile Price in Oman | 5G iPhone Price in Oman |
| Upcoming Phones Price in Oman | AI Supported Smartphone Price in Oman |
By Brand
| iPhone Price in Oman | Samsung Mobile Price in Oman |
| Vivo Mobile Price in Oman | Oppo Mobile Price in Oman |
| Oneplus Mobile Price in Oman | Xiaomi Mobile Price in Oman |
