Realme C100i Details
Realme C100i features a 6.8 inch (HD+) display with 1570 x 720 Pixels resolution. It is powered by Unisoc T7250 (12 nm) processor and backed by a 7000 mAh battery.
| Product Name | Realme C100i |
|---|---|
| Price in Oman | OMR 48 |
| Last Time Price Updated on | May 10, 2026 |
| Explore Price List | Realme Mobile Price in Oman |
| Colors | Dawn Purple, Dusk Gray |
| Storage Option | (64GB+4GB) (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
Realme C100i Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Realme |
| Model Name | Realme C100i |
| Launch Date | 30 April 2026 |
| Release Date | 07 May 2026 |
| Colors | Dawn Purple, Dusk Gray |
Body
| Dimensions (mm) | 166.5 x 78.2 x 8.4 |
| Weight (g) | 208 |
| Materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.8 inch |
| Resolution | 1570 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~254 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Panda MN228 or Corning Gorilla Glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 15W |
Performance
| Processor | Unisoc T7250 (12 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.6 GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Storage
| RAM | 4/6 GB |
| Internal Storage | 64GB/128GB |
| Expandable Storage | microSDXC |
| Variant | (64GB+4GB) (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 5 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | OMR 48 Approx |
Realme C100i Questions and Answers
Q) What is the price of Realme C100i in Oman?
A) Realme C100i price in Oman starts at OMR 48.
Q) Does Realme C100i support 5G in Oman?
A) No, Realme C100i does not support 5G connectivity.
Q) Does Realme C100i support fast charging?
A) No, Realme C100i does not support fast charging.
Q) Which colours are available in Realme C100i?
A) Realme C100i is available in Dawn Purple, Dusk Gray colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Oman | Apple iPhone Price in Oman |
| 4G Mobile Price in Oman | 5G iPhone Price in Oman |
| Upcoming Phones Price in Oman | AI Supported Smartphone Price in Oman |
By Brand
| iPhone Price in Oman | Samsung Mobile Price in Oman |
| Vivo Mobile Price in Oman | Oppo Mobile Price in Oman |
| Oneplus Mobile Price in Oman | Xiaomi Mobile Price in Oman |
