Samsung Galaxy A37 Details
Samsung Galaxy A37 features a 6.7 inch (FHD+) display with 2340 x 1080 Pixels resolution. It is powered by Exynos 1480 (4 nm) processor and backed by a 5000 mAh battery.
| Product Name | Samsung Galaxy A37 |
|---|---|
| Price in Oman | OMR 160 |
| Last Time Price Updated on | April 4, 2026 |
| Explore Price List | Samsung Mobile Price in Oman |
| Colors | Graygreen, Charkoal, White, Light Violet |
| Storage Option | (128GB+6GB) (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) |
Compare Samsung Galaxy A37 With:
Samsung Galaxy A57
VS
Samsung Galaxy A37
Samsung Galaxy A37 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Samsung |
| Model Name | Samsung Galaxy A37 |
| Launch Date | 25 March 2026 |
| Release Date | 10 April 2026 |
| Colors | Graygreen, Charkoal, White, Light Violet |
Body
| Dimensions (mm) | 162.9 x 78.2 x 7.4 |
| Weight (g) | 196 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass Victus+), plastic frame, glass back (Gorilla Glass Victus+) |
Display
| Display Size | 6.7 inch |
| Resolution | 2340 x 1080 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Britness | 1200 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~385 |
| Display Type | Super AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Exynos 1480 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Xclipse 530 |
Storage
| RAM | 6-12 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+6GB) (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) |
| Note | UFS |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 50+8+5 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 12 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | OMR 160 Approx |
Samsung Galaxy A37 Questions and Answers
Q) What is the price of Samsung Galaxy A37 in Oman?
A) Samsung Galaxy A37 price in Oman starts at OMR 160.
Q) Does Samsung Galaxy A37 support 5G in Oman?
A) Yes, Samsung Galaxy A37 supports 5G connectivity in Oman.
Q) Does Samsung Galaxy A37 support fast charging?
A) Yes, Samsung Galaxy A37 supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Samsung Galaxy A37?
A) Samsung Galaxy A37 is available in Graygreen, Charkoal, White, Light Violet colours.
Q) Is Samsung Galaxy A37 waterproof?
A) Yes, Samsung Galaxy A37 comes with IP68 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Oman | Apple iPhone Price in Oman |
| 4G Mobile Price in Oman | 5G iPhone Price in Oman |
| Upcoming Phones Price in Oman | AI Supported Smartphone Price in Oman |
By Brand
| iPhone Price in Oman | Samsung Mobile Price in Oman |
| Vivo Mobile Price in Oman | Oppo Mobile Price in Oman |
| Oneplus Mobile Price in Oman | Xiaomi Mobile Price in Oman |
