Vivo S60 5G Details
Vivo S60 5G features a 6.59 inch (QHD+) display with 2750 x 1260 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) processor and backed by a 7200 mAh battery.
| Product Name | Vivo S60 5G |
|---|---|
| Price in Oman | OMR 164 |
| Last Time Price Updated on | May 27, 2026 |
| Colors | Gray, White, Green |
| Storage Option | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) |
Vivo S60 5G Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Rumored |
| Model Name | Vivo S60 5G |
| Launch Date | Not announced yet |
| Release Date | Not announced yet |
| Colors | Gray, White, Green |
Body
| Dimensions (mm) | 157.5 x 74.3 x 7.9 |
| Weight (g) | 207 |
| Materials | Glass front, aluminum frame, glass back |
Display
| Display Size | 6.59 inch |
| Resolution | 2750 x 1260 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 1800 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~459 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7200 mAh |
| Fast Charging | 90W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Adreno 735 |
Storage
| RAM | 8-16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 50+50+8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OriginOS 6 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | OMR 164 Approx |
Vivo S60 5G Questions and Answers
Q) What is the price of Vivo S60 5G in Oman?
A) Vivo S60 5G price in Oman is expected to start at around OMR 164.
Q) Does Vivo S60 5G support 5G in Oman?
A) Yes, Vivo S60 5G supports 5G connectivity in Oman.
Q) Does Vivo S60 5G support fast charging?
A) Yes, Vivo S60 5G supports fast charging with 90W charging support.
Q) Which colours are available in Vivo S60 5G?
A) Vivo S60 5G is available in Gray, White, Green colours.
Q) Is Vivo S60 5G waterproof?
A) Yes, Vivo S60 5G comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Oman | Apple iPhone Price in Oman |
| 4G Mobile Price in Oman | 5G iPhone Price in Oman |
| Upcoming Phones Price in Oman | AI Supported Smartphone Price in Oman |
By Brand
| iPhone Price in Oman | Samsung Mobile Price in Oman |
| Vivo Mobile Price in Oman | Oppo Mobile Price in Oman |
| Oneplus Mobile Price in Oman | Xiaomi Mobile Price in Oman |
