Vivo T5X Details
Vivo T5X features a 6.76 inch (FHD+) display with 2344 x 1080 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 7400 Turbo (4 nm) processor and backed by a 7200 mAh battery.
| Product Name | Vivo T5X |
|---|---|
| Price in Oman | OMR 76 |
| Last Time Price Updated on | March 18, 2026 |
| Explore Price List | Samsung Mobile Price in Oman |
| Colors | Cyber Green, Star Silver |
| Storage Option | (128GB+6GB) (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
Vivo T5X Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Vivo |
| Model Name | Vivo T5X |
| Launch Date | 17 March 2026 |
| Release Date | 24 March 2026 |
| Colors | Cyber Green, Star Silver |
Body
| Dimensions (mm) | 166.6 x 78.4 x 8.4 |
| Weight (g) | 219 |
| Materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.76 inch |
| Resolution | 2344 x 1080 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Britness | 1200 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~382 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7200 mAh |
| Fast Charging | 44W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 7400 Turbo (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
Storage
| RAM | 6/8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+6GB) (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OriginOS 6 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | OMR 76 Approx |
Vivo T5X Questions and Answers
Q) What is the price of Vivo T5X in Oman?
A) Vivo T5X price in Oman starts at OMR 76.
Q) Does Vivo T5X support 5G in Oman?
A) Yes, Vivo T5X supports 5G connectivity in Oman.
Q) Does Vivo T5X support fast charging?
A) Yes, Vivo T5X supports fast charging with 44W charging support.
Q) Which colours are available in Vivo T5X?
A) Vivo T5X is available in Cyber Green, Star Silver colours.
Q) Is Vivo T5X waterproof?
A) Yes, Vivo T5X comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Oman | Apple iPhone Price in Oman |
| 4G Mobile Price in Oman | 5G iPhone Price in Oman |
| Upcoming Phones Price in Oman | AI Supported Smartphone Price in Oman |
By Brand
| iPhone Price in Oman | Samsung Mobile Price in Oman |
| Vivo Mobile Price in Oman | Oppo Mobile Price in Oman |
| Oneplus Mobile Price in Oman | Xiaomi Mobile Price in Oman |
