iPad Air (2020) Price in Qatar
iPad Air (2020) Price in Qatar starts at around QAR 2645. The smartphone has 10.9-inch (FHD+) Liquid Retina IPS LCD display with 2360 x 1640 Pixels resolution.
| Product Name | iPad Air (2020) |
|---|---|
| Price in Qatar | QAR 2645 |
| Last Time Price Updated on | February 22, 2022 |
| Explore Price List | Apple iPad Price in Qatar |
| Colors | Space Gray, Silver, Rose Gold, Green, Sky Blue |
| Storage Option | (4GB+64GB) (4GB+256GB) |
iPad Air (2020) Full Specifications
Network
| Technology | GSM/HSPA/LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM/ eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | |
| Model Name | iPad Air (2020) |
| Launch Date | 15 September 2020 |
| Release Date | 23 October 2020 |
| Colors | Space Gray, Silver, Rose Gold, Green, Sky Blue |
| Smartphone range | Mid-range |
Body
| Dimensions (mm) | 247.6 x 178.5 x 6.1 |
| Weight (g) | 458 (wi-fi) / 460 (LTE) |
| Materials | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
Display
| Display Size | 10.9-inch |
| Resolution | 2360 x 1640 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Display Type | Liquid Retina IPS LCD |
Battery
| Battery Type | Non-Removable |
| Battery Capacity | 7606 mAh |
| Fast Charging | Yes |
Performance
| Processor | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor Core | Hexa-core |
| Clock Speed | 1.8 GHz |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
Storage
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 64/256 GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (4GB+64GB) (4GB+256GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 12 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 7 MP |
Software
| Operating System | iPadOS 14.1 |
| User Interface (Ui) | N/A |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (Top-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Price Information
| Price | QAR 2645 Approx |
iPad Air (2020) Questions and Answers
Q) What is the price of iPad Air (2020) in Qatar?
A) iPad Air (2020) price in Qatar starts at QAR 2645.
Q) Does iPad Air (2020) support 5G in Qatar?
A) No, iPad Air (2020) does not support 5G connectivity.
Q) Does iPad Air (2020) support fast charging?
A) No, iPad Air (2020) does not support fast charging.
Q) Which colours are available in iPad Air (2020)?
A) iPad Air (2020) is available in Space Gray, Silver, Rose Gold, Green, Sky Blue colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Qatar | Apple iPhone Price in Qatar |
| 4G Mobile Price in Qatar | 5G iPhone Price in Qatar |
| Upcoming Phones Price in Qatar | AI Supported Smartphone Price in Qatar |
By Brand
| iPhone Price in Qatar | Samsung Mobile Price in Qatar |
| Vivo Mobile Price in Qatar | Oppo Mobile Price in Qatar |
| Oneplus Mobile Price in Qatar | Xiaomi Mobile Price in Qatar |
