Huawei MatePad SE Price in Qatar
Huawei MatePad SE Price in Qatar starts at around QAR 720. The smartphone has 10.1-inch (FHD+) IPS LCD display with 1920 x 1200 pixels resolution.
| Product Name | Huawei MatePad SE |
|---|---|
| Price in Qatar | QAR 720 |
| Last Time Price Updated on | April 30, 2022 |
| Explore Price List | Huawei Tablets Price in Qatar |
| Colors | Dark Blue |
| Storage Option | (4GB+128GB) |
Huawei MatePad SE Full Specifications
Network
| Technology | GSM/HSPA/LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Single |
General Information
| Manufacturer | |
| Model Name | Huawei MatePad SE |
| Launch Date | 28 April 2022 |
| Release Date | 10 May 2022 |
| Colors | Dark Blue |
| Smartphone range | Budget |
Body
| Dimensions (mm) | 253.8 x 165.3 x 7.3 |
| Weight (g) | 485 |
| Materials | - |
Display
| Display Size | 10.1-inch |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Display Type | IPS LCD |
Battery
| Battery Type | Non-Removable |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Fast Charging | No |
Performance
| Processor | Kirin 710A (14 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.7 GHz |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
Storage
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 128 GB |
| Expandable Storage | Yes - MicroSDXC |
| Variant | (4GB+128GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 5 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 2 MP |
Software
| Operating System | HarmonyOS 2.0 |
| User Interface (Ui) | N/A |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
Price Information
| Price | QAR 720 Approx |
Huawei MatePad SE Questions and Answers
Q) What is the price of Huawei MatePad SE in Qatar?
A) Huawei MatePad SE price in Qatar starts at QAR 720.
Q) Does Huawei MatePad SE support 5G in Qatar?
A) No, Huawei MatePad SE does not support 5G connectivity.
Q) Does Huawei MatePad SE support fast charging?
A) No, Huawei MatePad SE does not support fast charging.
Q) Which colours are available in Huawei MatePad SE?
A) Huawei MatePad SE is available in Dark Blue colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Qatar | Apple iPhone Price in Qatar |
| 4G Mobile Price in Qatar | 5G iPhone Price in Qatar |
| Upcoming Phones Price in Qatar | AI Supported Smartphone Price in Qatar |
By Brand
| iPhone Price in Qatar | Samsung Mobile Price in Qatar |
| Vivo Mobile Price in Qatar | Oppo Mobile Price in Qatar |
| Oneplus Mobile Price in Qatar | Xiaomi Mobile Price in Qatar |
