iPad mini (2024) Price in Qatar
iPad mini (2024) Price in Qatar starts at around QAR 2,376. The smartphone has 8.3 inch (FHD+) Liquid Retina IPS LCD display with 2266 x 1488 Pixels resolution.
| Product Name | iPad mini (2024) |
|---|---|
| Price in Qatar | QAR 2,376 |
| Last Time Price Updated on | October 16, 2024 |
| Explore Price List | Explore More Apple iPad |
| Colors | Space Gray, Blue, Purple, Starlight |
| Storage Option | (128GB) (256GB) (512GB) |
iPad mini (2024) Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | eSIM |
| SIM Type | Single |
General Information
| Manufacturer | |
| Model Name | iPad mini (2024) |
| Launch Date | 15 October 2024 |
| Release Date | 23 October 2024 |
| Colors | Space Gray, Blue, Purple, Starlight |
Body
| Dimensions (mm) | 195.4 x 134.8 x 6.3 |
| Weight (g) | 293 |
| Materials | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
Display
| Display Size | 8.3 inch |
| Resolution | 2266 x 1488 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Britness | 500 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~327 |
| Display Type | Liquid Retina IPS LCD |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5078 mAh |
| Fast Charging | Yes |
Performance
| Processor | Apple A17 Pro (3 nm) |
| Processor Core | Hexa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Apple GPU (6-core graphics) |
Storage
| RAM | ? |
| Internal Storage | 128GB/256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB) (256GB) (512GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 12 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 12 MP |
Software
| Operating System | iPadOS 18 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.1 Gen2 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Price Information
| Price | QAR 2,376 Approx |
iPad mini (2024) Questions and Answers
Q) What is the price of iPad mini (2024) in Qatar?
A) iPad mini (2024) price in Qatar starts at QAR 2,376.
Q) Does iPad mini (2024) support 5G in Qatar?
A) Yes, iPad mini (2024) supports 5G connectivity in Qatar.
Q) Does iPad mini (2024) support fast charging?
A) No, iPad mini (2024) does not support fast charging.
Q) Which colours are available in iPad mini (2024)?
A) iPad mini (2024) is available in Space Gray, Blue, Purple, Starlight colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Qatar | Apple iPhone Price in Qatar |
| 4G Mobile Price in Qatar | 5G iPhone Price in Qatar |
| Upcoming Phones Price in Qatar | AI Supported Smartphone Price in Qatar |
By Brand
| iPhone Price in Qatar | Samsung Mobile Price in Qatar |
| Vivo Mobile Price in Qatar | Oppo Mobile Price in Qatar |
| Oneplus Mobile Price in Qatar | Xiaomi Mobile Price in Qatar |
