Xiaomi Pad Mini Price in Qatar
Xiaomi Pad Mini Price in Qatar starts at around QAR 1,574. The smartphone has 8.8 inch (QHD+) IPS LCD display with 3008 x 1880 Pixels resolution.
| Product Name | Xiaomi Pad Mini |
|---|---|
| Price in Qatar | QAR 1,574 |
| Last Time Price Updated on | September 30, 2025 |
| Colors | Gray, Purple |
| Storage Option | (256GB+8GB) (512GB+12GB) |
Xiaomi Pad Mini Full Specifications
Network
| Technology | No cellular connectivity |
| 4G/LTE | No |
| 5G Support | No |
| SIM Size | No SIM |
General Information
| Manufacturer | |
| Model Name | Xiaomi Pad Mini |
| Launch Date | 24 September 2025 |
| Release Date | 24 September 2025 |
| Colors | Gray, Purple |
Body
| Dimensions (mm) | 205.1 x 132 x 6.5 |
| Weight (g) | 326 |
Display
| Display Size | 8.8 inch |
| Resolution | 3008 x 1880 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 700 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~403 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 165Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7500 mAh |
| Fast Charging | 67W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.4 GHz |
| GPU | Immortalis-G925 |
Storage
| RAM | 8/12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+8GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 13 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 13 MP |
Software
| Operating System | Android 15 |
| User Interface (Ui) | HyperOS 2 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | 2x USB Type-C 3.2 |
| OTG | No |
| Infrared | Yes |
| NFC | No |
Sensors
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | QAR 1,574 Approx |
Xiaomi Pad Mini Questions and Answers
Q) What is the price of Xiaomi Pad Mini in Qatar?
A) Xiaomi Pad Mini price in Qatar starts at QAR 1,574.
Q) Does Xiaomi Pad Mini support 5G in Qatar?
A) No, Xiaomi Pad Mini does not support 5G connectivity.
Q) Does Xiaomi Pad Mini support fast charging?
A) Yes, Xiaomi Pad Mini supports fast charging with 67W charging support.
Q) Which colours are available in Xiaomi Pad Mini?
A) Xiaomi Pad Mini is available in Gray, Purple colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Qatar | Apple iPhone Price in Qatar |
| 4G Mobile Price in Qatar | 5G iPhone Price in Qatar |
| Upcoming Phones Price in Qatar | AI Supported Smartphone Price in Qatar |
By Brand
| iPhone Price in Qatar | Samsung Mobile Price in Qatar |
| Vivo Mobile Price in Qatar | Oppo Mobile Price in Qatar |
| Oneplus Mobile Price in Qatar | Xiaomi Mobile Price in Qatar |
