Huawei nova 15 Max Details
Huawei nova 15 Max features a 6.84 inch (QHD+) display with 2756 x 1272 Pixels resolution. It is powered by Kirin 8000 processor and backed by a 8500 mAh battery.
| Product Name | Huawei nova 15 Max |
|---|---|
| Price in Qatar | QAR 1,921 |
| Last Time Price Updated on | May 10, 2026 |
| Explore Price List | Huawei Mobile Price in Qatar |
| Colors | Blush Gold, Lake Cyan, Golden Black |
| Storage Option | (256GB+8GB) |
Huawei nova 15 Max Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Huawei |
| Model Name | Huawei nova 15 Max |
| Launch Date | 07 May 2026 |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | Blush Gold, Lake Cyan, Golden Black |
Body
| Dimensions (mm) | 163.3 x 78 x 8 |
| Weight (g) | 232 |
| Materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.84 inch |
| Resolution | 2756 x 1272 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 4000 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~444 |
| Display Type | OLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 8500 mAh |
| Fast Charging | 40W |
Performance
| Processor | Kirin 8000 |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+8GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50 MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | EMUI 14.2 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | QAR 1,921 Approx |
Huawei nova 15 Max Questions and Answers
Q) What is the price of Huawei nova 15 Max in Qatar?
A) Huawei nova 15 Max price in Qatar starts at QAR 1,921.
Q) Does Huawei nova 15 Max support 5G in Qatar?
A) No, Huawei nova 15 Max does not support 5G connectivity.
Q) Does Huawei nova 15 Max support fast charging?
A) Yes, Huawei nova 15 Max supports fast charging with 40W charging support.
Q) Which colours are available in Huawei nova 15 Max?
A) Huawei nova 15 Max is available in Blush Gold, Lake Cyan, Golden Black colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Qatar | Apple iPhone Price in Qatar |
| 4G Mobile Price in Qatar | 5G iPhone Price in Qatar |
| Upcoming Phones Price in Qatar | AI Supported Smartphone Price in Qatar |
By Brand
| iPhone Price in Qatar | Samsung Mobile Price in Qatar |
| Vivo Mobile Price in Qatar | Oppo Mobile Price in Qatar |
| Oneplus Mobile Price in Qatar | Xiaomi Mobile Price in Qatar |
