Lenovo Legion Y70 (2026) Details
Lenovo Legion Y70 (2026) features a 6.8 inch (QHD+) display with 2772 x 1280 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) processor and backed by a 8000 mAh battery.
| Product Name | Lenovo Legion Y70 (2026) |
|---|---|
| Price in Qatar | QAR 1,733 |
| Last Time Price Updated on | May 16, 2026 |
| Explore Price List | Lenovo Mobile Price in Qatar |
| Colors | Black, White |
| Storage Option | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+16GB) |
Lenovo Legion Y70 (2026) Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Rumored |
| Model Name | Lenovo Legion Y70 (2026) |
| Launch Date | Not announced yet |
| Release Date | Not announced yet |
| Colors | Black, White |
Body
| Dimensions (mm) | - |
| Weight (g) | - |
| Materials | Glass front, aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.8 inch |
| Resolution | 2772 x 1280 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 7000 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~449 |
| Display Type | LTPO OLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Fast Charging | 90W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 3.8 GHz |
| GPU | Adreno 829 |
Storage
| RAM | 8-16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 50+8 MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | QAR 1,733 Approx |
Lenovo Legion Y70 (2026) Questions and Answers
Q) What is the price of Lenovo Legion Y70 (2026) in Qatar?
A) Lenovo Legion Y70 (2026) price in Qatar is expected to start at around QAR 1,733.
Q) Does Lenovo Legion Y70 (2026) support 5G in Qatar?
A) Yes, Lenovo Legion Y70 (2026) supports 5G connectivity in Qatar.
Q) Does Lenovo Legion Y70 (2026) support fast charging?
A) Yes, Lenovo Legion Y70 (2026) supports fast charging with 90W charging support.
Q) Which colours are available in Lenovo Legion Y70 (2026)?
A) Lenovo Legion Y70 (2026) is available in Black, White colours.
Q) Is Lenovo Legion Y70 (2026) waterproof?
A) Yes, Lenovo Legion Y70 (2026) comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Qatar | Apple iPhone Price in Qatar |
| 4G Mobile Price in Qatar | 5G iPhone Price in Qatar |
| Upcoming Phones Price in Qatar | AI Supported Smartphone Price in Qatar |
By Brand
| iPhone Price in Qatar | Samsung Mobile Price in Qatar |
| Vivo Mobile Price in Qatar | Oppo Mobile Price in Qatar |
| Oneplus Mobile Price in Qatar | Xiaomi Mobile Price in Qatar |
