Honor X7e Details
Honor X7e features a 6.61 inch (HD+) display with 1604 x 720 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) processor and backed by a 7500 mAh battery.
| Product Name | Honor X7e |
|---|---|
| Price in Qatar | QAR 842 |
| Last Time Price Updated on | May 21, 2026 |
| Explore Price List | Honor Mobile Price in Qatar |
| Colors | Black, Blue, Orange |
| Storage Option | (128GB+6GB) (256GB+6GB) |
Honor X7e Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Honor |
| Model Name | Honor X7e |
| Launch Date | 19 May 2026 |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | Black, Blue, Orange |
Body
| Dimensions (mm) | 163.9 x 75.9 x 8.3 |
| Weight (g) | 200 |
| Materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.61 inch |
| Resolution | 1604 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 1010 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~266 |
| Display Type | TFT LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7500 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.7 GHz |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Storage
| RAM | 6 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+6GB) (256GB+6GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 5 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | MagicOS 10 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
Price Information
| Price | QAR 842 Approx |
Honor X7e Questions and Answers
Q) What is the price of Honor X7e in Qatar?
A) Honor X7e price in Qatar starts at QAR 842.
Q) Does Honor X7e support 5G in Qatar?
A) No, Honor X7e does not support 5G connectivity.
Q) Does Honor X7e support fast charging?
A) Yes, Honor X7e supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Honor X7e?
A) Honor X7e is available in Black, Blue, Orange colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Qatar | Apple iPhone Price in Qatar |
| 4G Mobile Price in Qatar | 5G iPhone Price in Qatar |
| Upcoming Phones Price in Qatar | AI Supported Smartphone Price in Qatar |
By Brand
| iPhone Price in Qatar | Samsung Mobile Price in Qatar |
| Vivo Mobile Price in Qatar | Oppo Mobile Price in Qatar |
| Oneplus Mobile Price in Qatar | Xiaomi Mobile Price in Qatar |
