Honor Win Turbo Details
Honor Win Turbo features a 6.79 inch (QHD+) display with 2640 x 1200 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 8500 Elite (4 nm) processor and backed by a 10080 mAh battery.
| Product Name | Honor Win Turbo |
|---|---|
| Price in Qatar | QAR 1,396 |
| Last Time Price Updated on | May 23, 2026 |
| Colors | Black, White, Blue |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) |
Honor Win Turbo Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Rumored |
| Model Name | Honor Win Turbo |
| Launch Date | Not announced yet |
| Release Date | Not announced yet |
| Colors | Black, White, Blue |
Body
| Dimensions (mm) | - |
| Weight (g) | - |
Display
| Display Size | 6.79 inch |
| Resolution | 2640 x 1200 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 1800 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~427 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Aluminosilicate glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 10080 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 8500 Elite (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.2 GHz |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+5 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | MagicOS 10 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | QAR 1,396 Approx |
Honor Win Turbo Questions and Answers
Q) What is the price of Honor Win Turbo in Qatar?
A) Honor Win Turbo price in Qatar is expected to start at around QAR 1,396.
Q) Does Honor Win Turbo support 5G in Qatar?
A) Yes, Honor Win Turbo supports 5G connectivity in Qatar.
Q) Does Honor Win Turbo support fast charging?
A) Yes, Honor Win Turbo supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in Honor Win Turbo?
A) Honor Win Turbo is available in Black, White, Blue colours.
Q) Is Honor Win Turbo waterproof?
A) Yes, Honor Win Turbo comes with IP68/IP69K rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Qatar | Apple iPhone Price in Qatar |
| 4G Mobile Price in Qatar | 5G iPhone Price in Qatar |
| Upcoming Phones Price in Qatar | AI Supported Smartphone Price in Qatar |
By Brand
| iPhone Price in Qatar | Samsung Mobile Price in Qatar |
| Vivo Mobile Price in Qatar | Oppo Mobile Price in Qatar |
| Oneplus Mobile Price in Qatar | Xiaomi Mobile Price in Qatar |
