iQOO 15T Details
iQOO 15T features a 6.82 inch (QHD+) display with 3168 x 1440 Pixels resolution. It is powered by MediaTek Dimensity 9500 Monster (3 nm) processor and backed by a 8000 mAh battery.
| Product Name | iQOO 15T |
|---|---|
| Price in Qatar | QAR 2,030 |
| Last Time Price Updated on | May 21, 2026 |
| Explore Price List | Vivo Mobile Price in Qatar |
| Colors | Black, Blue, White |
| Storage Option | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
iQOO 15T Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Vivo |
| Model Name | iQOO 15T |
| Launch Date | 20 May 2026 |
| Release Date | 20 May 2026 |
| Colors | Black, Blue, White |
Body
| Dimensions (mm) | 163.4 x 76.7 x 8.3 |
| Weight (g) | 216 |
| Materials | Glass front, aluminum frame, glass back or glass-fiber reinforced plastic back |
Display
| Display Size | 6.82 inch |
| Resolution | 3168 x 1440 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 1800 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~510 |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Fast Charging | 100W |
Performance
| Processor | MediaTek Dimensity 9500 Monster (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.7 GHz |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 200+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OriginOS 6 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | QAR 2,030 Approx |
iQOO 15T Questions and Answers
Q) What is the price of iQOO 15T in Qatar?
A) iQOO 15T price in Qatar starts at QAR 2,030.
Q) Does iQOO 15T support 5G in Qatar?
A) Yes, iQOO 15T supports 5G connectivity in Qatar.
Q) Does iQOO 15T support fast charging?
A) Yes, iQOO 15T supports fast charging with 100W charging support.
Q) Which colours are available in iQOO 15T?
A) iQOO 15T is available in Black, Blue, White colours.
Q) Is iQOO 15T waterproof?
A) Yes, iQOO 15T comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Qatar | Apple iPhone Price in Qatar |
| 4G Mobile Price in Qatar | 5G iPhone Price in Qatar |
| Upcoming Phones Price in Qatar | AI Supported Smartphone Price in Qatar |
By Brand
| iPhone Price in Qatar | Samsung Mobile Price in Qatar |
| Vivo Mobile Price in Qatar | Oppo Mobile Price in Qatar |
| Oneplus Mobile Price in Qatar | Xiaomi Mobile Price in Qatar |
