Lenovo Legion Y700 Price in Qatar
Lenovo Legion Y700 Price in Qatar starts at around QAR 1455. The smartphone has 8.8-inch (FHD+) IPS LCD display with 2560 x 1600 Pixels resolution.
| Product Name | Lenovo Legion Y700 |
|---|---|
| Price in Qatar | QAR 1455 |
| Last Time Price Updated on | March 3, 2022 |
| Explore Price List | Checkout: – Lenovo Tablets Price in Qatar |
| Colors | Gray |
| Storage Option | (8GB+128GB) (12GB+256GB) |
Lenovo Legion Y700 Full Specifications
Network
| Technology | GSM/HSPA/LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Single |
General Information
| Manufacturer | |
| Model Name | Lenovo Legion Y700 |
| Launch Date | 1 March 2022 |
| Release Date | 10 March 2022 |
| Colors | Gray |
| Smartphone range | Mid-range |
Body
| Dimensions (mm) | - |
| Weight (g) | - |
| Materials | - |
Display
| Display Size | 8.8-inch |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-Removable |
| Battery Capacity | 6550 mAh |
| Fast Charging | Yes (45W) |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.8 GHz |
| GPU | Adreno 650 |
Storage
| RAM | 8/12 GB |
| Internal Storage | 128/256 GB |
| Expandable Storage | Yes - MicroSDXC |
| Variant | (8GB+128GB) (12GB+256GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 13 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 12 |
| User Interface (Ui) | ZUI 13 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| USB Type | USB Type-C 3.1 Gen2 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | QAR 1455 Approx |
Lenovo Legion Y700 Questions and Answers
Q) What is the price of Lenovo Legion Y700 in Qatar?
A) Lenovo Legion Y700 price in Qatar starts at QAR 1455.
Q) Does Lenovo Legion Y700 support 5G in Qatar?
A) No, Lenovo Legion Y700 does not support 5G connectivity.
Q) Does Lenovo Legion Y700 support fast charging?
A) Yes, Lenovo Legion Y700 supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Lenovo Legion Y700?
A) Lenovo Legion Y700 is available in Gray colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Qatar | Apple iPhone Price in Qatar |
| 4G Mobile Price in Qatar | 5G iPhone Price in Qatar |
| Upcoming Phones Price in Qatar | AI Supported Smartphone Price in Qatar |
By Brand
| iPhone Price in Qatar | Samsung Mobile Price in Qatar |
| Vivo Mobile Price in Qatar | Oppo Mobile Price in Qatar |
| Oneplus Mobile Price in Qatar | Xiaomi Mobile Price in Qatar |
