Nothing Phone (4a) Pro Details
Nothing Phone (4a) Pro features a 6.83 inch (QHD+) display with 2800 x 1260 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) processor and backed by a 5080 mAh battery.
| Product Name | Nothing Phone (4a) Pro |
|---|---|
| Price in Qatar | QAR 1,733 |
| Last Time Price Updated on | March 5, 2026 |
| Explore Price List | Nothing Mobile Price in Qatar |
| Colors | Black, Silver, Pink |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) |
Nothing Phone (4a) Pro Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Nothing |
| Model Name | Nothing Phone (4a) Pro |
| Launch Date | 05 March 2026 |
| Release Date | March 2026 |
| Colors | Black, Silver, Pink |
Body
| Dimensions (mm) | 163.7 x 76.6 x 8 |
| Weight (g) | 210 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame, aluminum back |
Display
| Display Size | 6.83 inch |
| Resolution | 2800 x 1260 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 800 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~440 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5 |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5080 mAh |
| Fast Charging | 50W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.8 GHz |
| GPU | Adreno 722 |
Storage
| RAM | 8/12 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 50+50+8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | Nothing OS 4.1 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | QAR 1,733 Approx |
Nothing Phone (4a) Pro Questions and Answers
Q) What is the price of Nothing Phone (4a) Pro in Qatar?
A) Nothing Phone (4a) Pro price in Qatar starts at QAR 1,733.
Q) Does Nothing Phone (4a) Pro support 5G in Qatar?
A) Yes, Nothing Phone (4a) Pro supports 5G connectivity in Qatar.
Q) Does Nothing Phone (4a) Pro support fast charging?
A) Yes, Nothing Phone (4a) Pro supports fast charging with 50W charging support.
Q) Which colours are available in Nothing Phone (4a) Pro?
A) Nothing Phone (4a) Pro is available in Black, Silver, Pink colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Qatar | Apple iPhone Price in Qatar |
| 4G Mobile Price in Qatar | 5G iPhone Price in Qatar |
| Upcoming Phones Price in Qatar | AI Supported Smartphone Price in Qatar |
By Brand
| iPhone Price in Qatar | Samsung Mobile Price in Qatar |
| Vivo Mobile Price in Qatar | Oppo Mobile Price in Qatar |
| Oneplus Mobile Price in Qatar | Xiaomi Mobile Price in Qatar |
