OnePlus 15T Details
OnePlus 15T features a 6.32 inch (QHD+) display with 2640 x 1216 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) processor and backed by a 7500 mAh battery.
| Product Name | OnePlus 15T |
|---|---|
| Price in Qatar | QAR 2,257 |
| Last Time Price Updated on | April 1, 2026 |
| Explore Price List | Oneplus Mobile Price in Qatar |
| Colors | Brown, Green, White |
| Storage Option | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
OnePlus 15T Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Oneplus |
| Model Name | OnePlus 15T |
| Launch Date | 24 March 2026 |
| Release Date | 29 March 2026 |
| Colors | Brown, Green, White |
Body
| Dimensions (mm) | 150.6 x 71.8 x 8.4 |
| Weight (g) | 194 |
| Materials | Glass front, aluminum alloy frame, glass-fiber reinforced plastic back |
Display
| Display Size | 6.32 inch |
| Resolution | 2640 x 1216 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 800 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~460 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Protection | Crystal Shield Glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7500 mAh |
| Fast Charging | 100W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.6 GHz |
| GPU | Adreno 840 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OxygenOS 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | QAR 2,257 Approx |
OnePlus 15T Questions and Answers
Q) What is the price of OnePlus 15T in Qatar?
A) OnePlus 15T price in Qatar starts at QAR 2,257.
Q) Does OnePlus 15T support 5G in Qatar?
A) Yes, OnePlus 15T supports 5G connectivity in Qatar.
Q) Does OnePlus 15T support fast charging?
A) Yes, OnePlus 15T supports fast charging with 100W charging support.
Q) Which colours are available in OnePlus 15T?
A) OnePlus 15T is available in Brown, Green, White colours.
Q) Is OnePlus 15T waterproof?
A) Yes, OnePlus 15T comes with IP68/IP69K rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Qatar | Apple iPhone Price in Qatar |
| 4G Mobile Price in Qatar | 5G iPhone Price in Qatar |
| Upcoming Phones Price in Qatar | AI Supported Smartphone Price in Qatar |
By Brand
| iPhone Price in Qatar | Samsung Mobile Price in Qatar |
| Vivo Mobile Price in Qatar | Oppo Mobile Price in Qatar |
| Oneplus Mobile Price in Qatar | Xiaomi Mobile Price in Qatar |
