OnePlus Nord CE6 Lite Details
OnePlus Nord CE6 Lite features a 6.72 inch (FHD+) display with 2400 x 1080 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 7400 Apex (4 nm) processor and backed by a 7000 mAh battery.
| Product Name | OnePlus Nord CE6 Lite |
|---|---|
| Price in Qatar | QAR 812 |
| Last Time Price Updated on | May 10, 2026 |
| Explore Price List | OnePlus Mobile Price in Qatar |
| Colors | Hyper Black, Vivid Mint |
| Storage Option | (128GB+6GB) (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
OnePlus Nord CE6 Lite Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Oneplus |
| Model Name | OnePlus Nord CE6 Lite |
| Launch Date | 07 May 2026 |
| Release Date | 12 May 2026 |
| Colors | Hyper Black, Vivid Mint |
Body
| Dimensions (mm) | 165.9 x 76 x 8.5 |
| Weight (g) | 208 |
Display
| Display Size | 6.72 inch |
| Resolution | 2400 x 1080 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Britness | 800 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~392 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 144Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 7400 Apex (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali G615 |
Storage
| RAM | 6/8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Variant | (128GB+6GB) (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50 MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | QAR 812 Approx |
OnePlus Nord CE6 Lite Questions and Answers
Q) What is the price of OnePlus Nord CE6 Lite in Qatar?
A) OnePlus Nord CE6 Lite price in Qatar starts at QAR 812.
Q) Does OnePlus Nord CE6 Lite support 5G in Qatar?
A) Yes, OnePlus Nord CE6 Lite supports 5G connectivity in Qatar.
Q) Does OnePlus Nord CE6 Lite support fast charging?
A) Yes, OnePlus Nord CE6 Lite supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in OnePlus Nord CE6 Lite?
A) OnePlus Nord CE6 Lite is available in Hyper Black, Vivid Mint colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Qatar | Apple iPhone Price in Qatar |
| 4G Mobile Price in Qatar | 5G iPhone Price in Qatar |
| Upcoming Phones Price in Qatar | AI Supported Smartphone Price in Qatar |
By Brand
| iPhone Price in Qatar | Samsung Mobile Price in Qatar |
| Vivo Mobile Price in Qatar | Oppo Mobile Price in Qatar |
| Oneplus Mobile Price in Qatar | Xiaomi Mobile Price in Qatar |
