Realme C100i Details
Realme C100i features a 6.8 inch (HD+) display with 1570 x 720 Pixels resolution. It is powered by Unisoc T7250 (12 nm) processor and backed by a 7000 mAh battery.
| Product Name | Realme C100i |
|---|---|
| Price in Qatar | QAR 471 |
| Last Time Price Updated on | May 10, 2026 |
| Explore Price List | Realme Mobile Price in Qatar |
| Colors | Dawn Purple, Dusk Gray |
| Storage Option | (64GB+4GB) (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
Realme C100i Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Realme |
| Model Name | Realme C100i |
| Launch Date | 30 April 2026 |
| Release Date | 07 May 2026 |
| Colors | Dawn Purple, Dusk Gray |
Body
| Dimensions (mm) | 166.5 x 78.2 x 8.4 |
| Weight (g) | 208 |
| Materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.8 inch |
| Resolution | 1570 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~254 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Panda MN228 or Corning Gorilla Glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 15W |
Performance
| Processor | Unisoc T7250 (12 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.6 GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Storage
| RAM | 4/6 GB |
| Internal Storage | 64GB/128GB |
| Expandable Storage | microSDXC |
| Variant | (64GB+4GB) (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 5 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | QAR 471 Approx |
Realme C100i Questions and Answers
Q) What is the price of Realme C100i in Qatar?
A) Realme C100i price in Qatar starts at QAR 471.
Q) Does Realme C100i support 5G in Qatar?
A) No, Realme C100i does not support 5G connectivity.
Q) Does Realme C100i support fast charging?
A) No, Realme C100i does not support fast charging.
Q) Which colours are available in Realme C100i?
A) Realme C100i is available in Dawn Purple, Dusk Gray colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Qatar | Apple iPhone Price in Qatar |
| 4G Mobile Price in Qatar | 5G iPhone Price in Qatar |
| Upcoming Phones Price in Qatar | AI Supported Smartphone Price in Qatar |
By Brand
| iPhone Price in Qatar | Samsung Mobile Price in Qatar |
| Vivo Mobile Price in Qatar | Oppo Mobile Price in Qatar |
| Oneplus Mobile Price in Qatar | Xiaomi Mobile Price in Qatar |
