Vivo Pad Price in Qatar
Vivo Pad Price in Qatar starts at around QAR 1415. The smartphone has 11-inch (FHD+) IPS LCD display with 2560 x 1600 Pixels resolution.
| Product Name | Vivo Pad |
|---|---|
| Price in Qatar | QAR 1415 |
| Last Time Price Updated on | April 12, 2022 |
| Explore Price List | Vivo Tablets Price in Qatar |
| Colors | Black, Blue |
| Storage Option | (8GB+128GB) (8GB+256GB) |
Vivo Pad Full Specifications
Network
| Technology | No cellular connectivity |
| 4G/LTE | No |
| 5G Support | No |
| SIM Size | No SIM |
General Information
| Manufacturer | |
| Model Name | Vivo Pad |
| Launch Date | 11 April 2022 |
| Release Date | 15 April 2022 |
| Colors | Black, Blue |
| Smartphone range | Mid-range |
Body
| Dimensions (mm) | 253.2 x 164.7 x 6.6 |
| Weight (g) | 489 |
| Materials | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
Display
| Display Size | 11-inch |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-Removable |
| Battery Capacity | 8040 mAh |
| Fast Charging | Yes (44W) |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.8 GHz |
| GPU | Adreno 650 |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128/256 GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (8GB+128GB) (8GB+256GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 13+8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 12 |
| User Interface (Ui) | OriginOS HD |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.1 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | QAR 1415 Approx |
Vivo Pad Questions and Answers
Q) What is the price of Vivo Pad in Qatar?
A) Vivo Pad price in Qatar starts at QAR 1415.
Q) Does Vivo Pad support 5G in Qatar?
A) No, Vivo Pad does not support 5G connectivity.
Q) Does Vivo Pad support fast charging?
A) Yes, Vivo Pad supports fast charging with 44W charging support.
Q) Which colours are available in Vivo Pad?
A) Vivo Pad is available in Black, Blue colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Qatar | Apple iPhone Price in Qatar |
| 4G Mobile Price in Qatar | 5G iPhone Price in Qatar |
| Upcoming Phones Price in Qatar | AI Supported Smartphone Price in Qatar |
By Brand
| iPhone Price in Qatar | Samsung Mobile Price in Qatar |
| Vivo Mobile Price in Qatar | Oppo Mobile Price in Qatar |
| Oneplus Mobile Price in Qatar | Xiaomi Mobile Price in Qatar |
