ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus Details
ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus features a 6.85 inch (QHD+) display with 2688 x 1216 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) processor and backed by a 7500 mAh battery.
| Product Name | ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus |
|---|---|
| Price in Qatar | QAR 3,297 |
| Last Time Price Updated on | May 19, 2026 |
| Explore Price List | ZTE Mobile Price in Qatar |
| Colors | Transparent Black, Transparent Silver |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | ZTE |
| Model Name | ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus |
| Launch Date | 18 May 2026 |
| Release Date | 18 May 2026 |
| Colors | Transparent Black, Transparent Silver |
Body
| Dimensions (mm) | 163.8 x 76.5 x 8.9 |
| Weight (g) | 230 |
| Materials | Glass front, aluminum frame, glass back |
Display
| Display Size | 6.85 inch |
| Resolution | 2688 x 1216 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 1800 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~431 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7500 mAh |
| Fast Charging | 120W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.74 GHz |
| GPU | Adreno 840 (1.3GHz) |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 Pro |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+50 MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | Redmagic OS 11.5 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 3.2 Gen 2 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | QAR 3,297 Approx |
ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus Questions and Answers
Q) What is the price of ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus in Qatar?
A) ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus price in Qatar starts at QAR 3,297.
Q) Does ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus support 5G in Qatar?
A) Yes, ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus supports 5G connectivity in Qatar.
Q) Does ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus support fast charging?
A) Yes, ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus supports fast charging with 120W charging support.
Q) Which colours are available in ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus?
A) ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus is available in Transparent Black, Transparent Silver colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Qatar | Apple iPhone Price in Qatar |
| 4G Mobile Price in Qatar | 5G iPhone Price in Qatar |
| Upcoming Phones Price in Qatar | AI Supported Smartphone Price in Qatar |
By Brand
| iPhone Price in Qatar | Samsung Mobile Price in Qatar |
| Vivo Mobile Price in Qatar | Oppo Mobile Price in Qatar |
| Oneplus Mobile Price in Qatar | Xiaomi Mobile Price in Qatar |
