Samsung Galaxy Watch 7 Price in Saudi Arabia
Samsung Galaxy Watch 7 Price in Saudi Arabia starts at around SAR 2,244. The smartwatch has 1.5 inch Super AMOLED display with 480 x 480 Pixels resolution.
| Product Name | Samsung Galaxy Watch 7 |
|---|---|
| Price in Saudi Arabia | SAR 2,244 |
| Last Time Price Updated on | July 11, 2024 |
| Explore Price List | Explore More Samsung Watches |
| Colors | Cream, Silver, Green |
| Storage Option | (32GB+2GB) |
Samsung Galaxy Watch 7 Specifications
General Information
| Manufacturer | |
| Model Name | Samsung Galaxy Watch 7 |
| Launch Date | 10 July 2024 |
| Colors | Cream, Silver, Green |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| SIM Size | eSIM |
| SIM Type | Single |
Body
| Dimensions (mm) | 44.4 x 44.4 x 9.7 |
| Weight (g) | 33.8 |
| Materials | Glass front (Sapphire crystal), aluminum frame |
Display
| Display Size | 1.5 inch |
| Resolution | 480 x 480 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~327 |
| Display Type | Super AMOLED |
| Protection | Sapphire crystal |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 425 mAh |
| Fast Charging | 10W |
Performance
| Processor | Exynos W1000 (3 nm) |
| Processor Core | Penta-core |
| GPU | Mali-G68 |
Storage
| RAM | 2 GB |
| Internal Storage | 32GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (32GB+2GB) |
Camera
| Camera Resolution | No |
Software
| Operating System | Android Wear OS 5 |
| User Interface (Ui) | One UI Watch 6 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | No |
| OTG | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Price Information
| Samsung Galaxy Watch 7 Price in Saudi Arabia | SAR 2,244 Approx |
