vivo X300 Ultra Details
vivo X300 Ultra features a 6.82 inch (QHD+) display with 3168 x 1440 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) processor and backed by a 6600 mAh battery.
| Product Name | vivo X300 Ultra |
|---|---|
| Price in Saudi Arabia | SAR 3,825 |
| Last Time Price Updated on | April 1, 2026 |
| Explore Price List | Vivo Mobile Price in Saudi Arabia |
| Colors | Black, Silver, Green |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
Explore Phones By Price
Under SAR 500 Under SAR 1000 Under SAR 1500 Under SAR 2000 Under SAR 2500 Under SAR 3000vivo X300 Ultra Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Vivo |
| Model Name | vivo X300 Ultra |
| Launch Date | 30 March 2026 |
| Release Date | 03 April 2026 |
| Colors | Black, Silver, Green |
Body
| Dimensions (mm) | 163 x 76.8 x 8.2 |
| Weight (g) | 232 |
| Materials | Glass front, glass back, aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.82 inch |
| Resolution | 3168 x 1440 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~510 |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Armor glass, Mohs level 4 |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6600 mAh |
| Fast Charging | 100W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.6 GHz |
| GPU | Adreno 840 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 200+200+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OriginOS 6 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.2 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | SAR 3,825 Approx |
vivo X300 Ultra Questions and Answers
Q) What is the price of vivo X300 Ultra in Saudi Arabia?
A) vivo X300 Ultra price in Saudi Arabia starts at SAR 3,825.
Q) Does vivo X300 Ultra support 5G in Saudi Arabia?
A) Yes, vivo X300 Ultra supports 5G connectivity in Saudi Arabia.
Q) Does vivo X300 Ultra support fast charging?
A) Yes, vivo X300 Ultra supports fast charging with 100W charging support.
Q) Which colours are available in vivo X300 Ultra?
A) vivo X300 Ultra is available in Black, Silver, Green colours.
Q) Is vivo X300 Ultra waterproof?
A) Yes, vivo X300 Ultra comes with IP69/IP68 rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
