Realme C100x Details
Realme C100x features a 6.8 inch (HD+) display with 1570 x 720 Pixels resolution. It is powered by Unisoc T7250 (12 nm) processor and backed by a 8000 mAh battery.
| Product Name | Realme C100x |
|---|---|
| Price in Saudi Arabia | SAR 704 |
| Last Time Price Updated on | May 11, 2026 |
| Explore Price List | Realme Mobile Price in Saudi Arabia |
| Colors | Golden Coast, Deepblue Tides |
| Storage Option | (128GB+4GB) (128GB+6GB) (256GB+4GB) (256GB+6GB) |
Explore Phones By Price
Under SAR 500 Under SAR 1000 Under SAR 1500 Under SAR 2000 Under SAR 2500 Under SAR 3000Realme C100x Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Realme |
| Model Name | Realme C100x |
| Launch Date | April 2026 |
| Release Date | April 2026 |
| Colors | Golden Coast, Deepblue Tides |
Body
| Dimensions (mm) | 166.5 x 78.2 x 8.6 |
| Weight (g) | 219 |
| Materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.8 inch |
| Resolution | 1570 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 900 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~254 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | ArmorShell glass, Mohs level 5 |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Unisoc T7250 (12 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.6 GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Storage
| RAM | 4/6 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | microSDXC |
| Variant | (128GB+4GB) (128GB+6GB) (256GB+4GB) (256GB+6GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 5 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | SAR 704 Approx |
Realme C100x Questions and Answers
Q) What is the price of Realme C100x in Saudi Arabia?
A) Realme C100x price in Saudi Arabia starts at SAR 704.
Q) Does Realme C100x support 5G in Saudi Arabia?
A) No, Realme C100x does not support 5G connectivity.
Q) Does Realme C100x support fast charging?
A) Yes, Realme C100x supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Realme C100x?
A) Realme C100x is available in Golden Coast, Deepblue Tides colours.
Popular Links
By Brand
