iQOO 15T Details
iQOO 15T features a 6.82 inch (QHD+) display with 3168 x 1440 Pixels resolution. It is powered by MediaTek Dimensity 9500 Monster (3 nm) processor and backed by a 8000 mAh battery.
| Product Name | iQOO 15T |
|---|---|
| Price in Saudi Arabia | SAR 2,091 |
| Last Time Price Updated on | May 21, 2026 |
| Explore Price List | Vivo Mobile Price in Saudi Arabia |
| Colors | Black, Blue, White |
| Storage Option | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
Explore Phones By Price
Under SAR 500 Under SAR 1000 Under SAR 1500 Under SAR 2000 Under SAR 2500 Under SAR 3000iQOO 15T Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Vivo |
| Model Name | iQOO 15T |
| Launch Date | 20 May 2026 |
| Release Date | 20 May 2026 |
| Colors | Black, Blue, White |
Body
| Dimensions (mm) | 163.4 x 76.7 x 8.3 |
| Weight (g) | 216 |
| Materials | Glass front, aluminum frame, glass back or glass-fiber reinforced plastic back |
Display
| Display Size | 6.82 inch |
| Resolution | 3168 x 1440 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 1800 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~510 |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Fast Charging | 100W |
Performance
| Processor | MediaTek Dimensity 9500 Monster (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.7 GHz |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 200+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OriginOS 6 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | SAR 2,091 Approx |
iQOO 15T Questions and Answers
Q) What is the price of iQOO 15T in Saudi Arabia?
A) iQOO 15T price in Saudi Arabia starts at SAR 2,091.
Q) Does iQOO 15T support 5G in Saudi Arabia?
A) Yes, iQOO 15T supports 5G connectivity in Saudi Arabia.
Q) Does iQOO 15T support fast charging?
A) Yes, iQOO 15T supports fast charging with 100W charging support.
Q) Which colours are available in iQOO 15T?
A) iQOO 15T is available in Black, Blue, White colours.
Q) Is iQOO 15T waterproof?
A) Yes, iQOO 15T comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
