ZTE nubia RedMagic 11S Pro Details
ZTE nubia RedMagic 11S Pro features a 6.85 inch (QHD+) display with 2688 x 1216 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) processor and backed by a 7500 mAh battery.
| Product Name | ZTE nubia RedMagic 11S Pro |
|---|---|
| Price in Saudi Arabia | SAR 3,488 |
| Last Time Price Updated on | May 27, 2026 |
| Colors | Nightfreeze (Black Transparent), Subzero (Silver Transparent) |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+16GB) |
Explore Phones By Price
Under SAR 500 Under SAR 1000 Under SAR 1500 Under SAR 2000 Under SAR 2500 Under SAR 3000ZTE nubia RedMagic 11S Pro Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | ZTE |
| Model Name | ZTE nubia RedMagic 11S Pro |
| Launch Date | 27 May 2026 |
| Release Date | 09 June 2026 |
| Colors | Nightfreeze (Black Transparent), Subzero (Silver Transparent) |
Body
| Dimensions (mm) | 163.8 x 76.5 x 8.9 |
| Weight (g) | 230 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass), aluminum frame, glass back |
Display
| Display Size | 6.85 inch |
| Resolution | 2688 x 1216 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 1800 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~431 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7500 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.74 GHz |
| GPU | Adreno 840 (1.3GHz) |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 Pro |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+50 MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | Redmagic OS 11.5 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 3.2 Gen 2 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | SAR 3,488 Approx |
ZTE nubia RedMagic 11S Pro Questions and Answers
Q) What is the price of ZTE nubia RedMagic 11S Pro in Saudi Arabia?
A) ZTE nubia RedMagic 11S Pro price in Saudi Arabia starts at SAR 3,488.
Q) Does ZTE nubia RedMagic 11S Pro support 5G in Saudi Arabia?
A) Yes, ZTE nubia RedMagic 11S Pro supports 5G connectivity in Saudi Arabia.
Q) Does ZTE nubia RedMagic 11S Pro support fast charging?
A) Yes, ZTE nubia RedMagic 11S Pro supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in ZTE nubia RedMagic 11S Pro?
A) ZTE nubia RedMagic 11S Pro is available in Nightfreeze (Black Transparent), Subzero (Silver Transparent) colours.
Popular Links
By Brand
