Vivo S60 5G Details
Vivo S60 5G features a 6.59 inch (QHD+) display with 2750 x 1260 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) processor and backed by a 7200 mAh battery.
| Product Name | Vivo S60 5G |
|---|---|
| Price in Saudi Arabia | SAR 1,673 |
| Last Time Price Updated on | May 27, 2026 |
| Colors | Gray, White, Green |
| Storage Option | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) |
Explore Phones By Price
Under SAR 500 Under SAR 1000 Under SAR 1500 Under SAR 2000 Under SAR 2500 Under SAR 3000Vivo S60 5G Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Rumored |
| Model Name | Vivo S60 5G |
| Launch Date | Not announced yet |
| Release Date | Not announced yet |
| Colors | Gray, White, Green |
Body
| Dimensions (mm) | 157.5 x 74.3 x 7.9 |
| Weight (g) | 207 |
| Materials | Glass front, aluminum frame, glass back |
Display
| Display Size | 6.59 inch |
| Resolution | 2750 x 1260 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 1800 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~459 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7200 mAh |
| Fast Charging | 90W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Adreno 735 |
Storage
| RAM | 8-16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 50+50+8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OriginOS 6 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | SAR 1,673 Approx |
Vivo S60 5G Questions and Answers
Q) What is the price of Vivo S60 5G in Saudi Arabia?
A) Vivo S60 5G price in Saudi Arabia is expected to start at around SAR 1,673.
Q) Does Vivo S60 5G support 5G in Saudi Arabia?
A) Yes, Vivo S60 5G supports 5G connectivity in Saudi Arabia.
Q) Does Vivo S60 5G support fast charging?
A) Yes, Vivo S60 5G supports fast charging with 90W charging support.
Q) Which colours are available in Vivo S60 5G?
A) Vivo S60 5G is available in Gray, White, Green colours.
Q) Is Vivo S60 5G waterproof?
A) Yes, Vivo S60 5G comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
