vivo Y500s Details
vivo Y500s features a 6.75 inch (HD+) display with 1570 x 720 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) processor and backed by a 7200 mAh battery.
| Product Name | vivo Y500s |
|---|---|
| Price in Saudi Arabia | SAR 1,010 |
| Last Time Price Updated on | April 27, 2026 |
| Explore Price List | Vivo Mobile Price in Saudi Arabia |
| Colors | Black, Silver, Gold |
| Storage Option | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+8GB) |
Explore Phones By Price
Under SAR 500 Under SAR 1000 Under SAR 1500 Under SAR 2000 Under SAR 2500 Under SAR 3000vivo Y500s Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Vivo |
| Model Name | vivo Y500s |
| Launch Date | 27 April 2026 |
| Release Date | 27 April 2026 |
| Colors | Black, Silver, Gold |
Body
| Dimensions (mm) | 166.6 x 78.4 x 8.4 |
| Weight (g) | 219 |
| Materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.75 inch |
| Resolution | 1570 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 1000 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~256 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7200 mAh |
| Fast Charging | 44W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.95 GHz |
| GPU | Adreno 613 |
Storage
| RAM | 8/12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+8GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OriginOS 6 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | SAR 1,010 Approx |
vivo Y500s Questions and Answers
Q) What is the price of vivo Y500s in Saudi Arabia?
A) vivo Y500s price in Saudi Arabia starts at SAR 1,010.
Q) Does vivo Y500s support 5G in Saudi Arabia?
A) Yes, vivo Y500s supports 5G connectivity in Saudi Arabia.
Q) Does vivo Y500s support fast charging?
A) Yes, vivo Y500s supports fast charging with 44W charging support.
Q) Which colours are available in vivo Y500s?
A) vivo Y500s is available in Black, Silver, Gold colours.
Q) Is vivo Y500s waterproof?
A) Yes, vivo Y500s comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
