OnePlus Nord CE6 Details
OnePlus Nord CE6 features a 6.78 inch (QHD+) display with 2772 x 1272 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) processor and backed by a 8000 mAh battery.
| Product Name | OnePlus Nord CE6 |
|---|---|
| Price in South Africa | ZAR 5,745 |
| Last Time Price Updated on | May 10, 2026 |
| Explore Price List | OnePlus Mobile Price in South Africa |
| Colors | Pitch Black, Lunar Pearl, Blue |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
OnePlus Nord CE6 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Oneplus |
| Model Name | OnePlus Nord CE6 |
| Launch Date | 07 May 2026 |
| Release Date | 08 May 2026 |
| Colors | Pitch Black, Lunar Pearl, Blue |
Body
| Dimensions (mm) | 162.5 x 77.5 x 8.5 |
| Weight (g) | 215 |
Display
| Display Size | 6.78 inch |
| Resolution | 2772 x 1272 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 800 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~450 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.8 GHz |
| GPU | Adreno 810 |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | Unspecified |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50 MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | Yes |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | ZAR 5,745 Approx |
OnePlus Nord CE6 Questions and Answers
Q) What is the price of OnePlus Nord CE6 in South Africa?
A) OnePlus Nord CE6 price in South Africa starts at ZAR 5,745.
Q) Does OnePlus Nord CE6 support 5G in South Africa?
A) Yes, OnePlus Nord CE6 supports 5G connectivity in South Africa.
Q) Does OnePlus Nord CE6 support fast charging?
A) Yes, OnePlus Nord CE6 supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in OnePlus Nord CE6?
A) OnePlus Nord CE6 is available in Pitch Black, Lunar Pearl, Blue colours.
Q) Is OnePlus Nord CE6 waterproof?
A) Yes, OnePlus Nord CE6 comes with IP68/IP69K rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
