Oppo Reno 16 Pro 5G Details
Oppo Reno 16 Pro 5G features a 6.78 inch (QHD+) display with 2772 x 1272 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) processor and backed by a 7000 mAh battery.
| Product Name | Oppo Reno 16 Pro 5G |
|---|---|
| Price in South Africa | ZAR 11,931 |
| Last Time Price Updated on | May 26, 2026 |
| Colors | Black, Blue, White |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) |
Oppo Reno 16 Pro 5G Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Oppo |
| Model Name | Oppo Reno 16 Pro 5G |
| Launch Date | 25 May 2026 |
| Release Date | 29 May 2026 |
| Colors | Black, Blue, White |
Body
| Dimensions (mm) | 161.3 x 76.4 x 7.7 |
| Weight (g) | 205 |
| Materials | Glass front, aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.78 inch |
| Resolution | 2772 x 1272 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 600 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~450 |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.4 GHz |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 200+50+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | ColorOS 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | ZAR 11,931 Approx |
Oppo Reno 16 Pro 5G Questions and Answers
Q) What is the price of Oppo Reno 16 Pro 5G in South Africa?
A) Oppo Reno 16 Pro 5G price in South Africa starts at ZAR 11,931.
Q) Does Oppo Reno 16 Pro 5G support 5G in South Africa?
A) Yes, Oppo Reno 16 Pro 5G supports 5G connectivity in South Africa.
Q) Does Oppo Reno 16 Pro 5G support fast charging?
A) Yes, Oppo Reno 16 Pro 5G supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in Oppo Reno 16 Pro 5G?
A) Oppo Reno 16 Pro 5G is available in Black, Blue, White colours.
Q) Is Oppo Reno 16 Pro 5G waterproof?
A) Yes, Oppo Reno 16 Pro 5G comes with IP68/IP69K rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
