Apple Watch SE (2023) Price in South Africa
Apple Watch SE (2023) Price in South Africa starts at around ZAR 4,905. The smartwatch has 1.78 inch Retina LTPO OLED display with 368 x 448 Pixels resolution.
| Product Name | Apple Watch SE (2023) |
|---|---|
| Price in South Africa | ZAR 4,905 |
| Last Time Price Updated on | September 14, 2023 |
| Explore Price List | Apple Wacth Price in South Africa |
| Colors | Midnight, Starlight, Silver |
| Storage Option | (32GB+1GB) |
Apple Watch SE (2023) Specifications
General Information
| Manufacturer | |
| Model Name | Apple Watch SE (2023) |
| Launch Date | 15 September 2023 |
| Colors | Midnight, Starlight, Silver |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| SIM Size | eSIM |
Body
| Dimensions (mm) | 44 x 38 x 10.7 |
| Weight (g) | 33 |
| Materials | Glass front, plastic/sapphire crystal back, aluminum frame |
| Water Registance | 50m |
Display
| Display Size | 1.78 inch |
| Resolution | 368 x 448 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 1000 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~326 |
| Display Type | Retina LTPO OLED |
| Protection | Ion-X strengthened glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 296 mAh |
| Fast Charging | Wireless |
Performance
| Processor | Apple S8 |
| Processor Core | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
Storage
| RAM | 1 GB |
| Internal Storage | 32 GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (32GB+1GB) |
Camera
| Camera Resolution | No |
Software
| Operating System | watchOS 9.0 |
| User Interface (Ui) | upgradable to watchOS 10.3 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 b/g/n |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | No |
| OTG | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
| Heart Rate | Yes |
| spO2 | Yes |
Price Information
| Apple Watch SE (2023) Price in South Africa | ZAR 4,905 Approx |
