Honor 500 Smart 5G Details
Honor 500 Smart 5G features a 6.75 inch (HD+) display with 1600 x 720 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) processor and backed by a 5260 mAh battery.
| Product Name | Honor 500 Smart 5G |
|---|---|
| Price in South Africa | ZAR 5,008 |
| Last Time Price Updated on | May 26, 2026 |
| Colors | Midnight Black, Ocean Cyan |
| Storage Option | (256GB+8GB) |
Honor 500 Smart 5G Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Honor |
| Model Name | Honor 500 Smart 5G |
| Launch Date | 09 April 2026 |
| Release Date | April 2026 |
| Colors | Midnight Black, Ocean Cyan |
Body
| Dimensions (mm) | 167 x 77 x 7.9 |
| Weight (g) | 186 |
Display
| Display Size | 6.75 inch |
| Resolution | 1600 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Brightness | 450 nits |
| Pixel Per Density (ppi) | ~260 |
| Display Type | TFT LCD |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Protection | Aluminosilicate glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5260 mAh |
| Fast Charging | 15W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Expandable Storage | microSDXC |
| Variant | (256GB+8GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 5 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | MagicOS 10 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | ZAR 5,008 Approx |
Honor 500 Smart 5G Questions and Answers
Q) What is the price of Honor 500 Smart 5G in South Africa?
A) Honor 500 Smart 5G price in South Africa starts at ZAR 5,008.
Q) Does Honor 500 Smart 5G support 5G in South Africa?
A) Yes, Honor 500 Smart 5G supports 5G connectivity in South Africa.
Q) Does Honor 500 Smart 5G support fast charging?
A) No, Honor 500 Smart 5G does not support fast charging.
Q) Which colours are available in Honor 500 Smart 5G?
A) Honor 500 Smart 5G is available in Midnight Black, Ocean Cyan colours.
Popular Links
By Brand
