Xiaomi 17 Max Details
Xiaomi 17 Max features a 6.9 inch (QHD+) display with 2608 x 1200 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) processor and backed by a 8000 mAh battery.
| Product Name | Xiaomi 17 Max |
|---|---|
| Price in South Africa | ZAR 12,717 |
| Last Time Price Updated on | May 21, 2026 |
| Colors | Black, Blue, White |
| Storage Option | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) |
Xiaomi 17 Max Competitors
Compare Xiaomi 17 Max With:
Xiaomi 17 Max
VS
vivo X300 Ultra
Xiaomi 17 Max
VS
Oppo Find X9 Ultra
Xiaomi 17 Max Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Xiaomi |
| Model Name | Xiaomi 17 Max |
| Launch Date | 21 May 2026 |
| Release Date | 21 May 2026 |
| Colors | Black, Blue, White |
Body
| Dimensions (mm) | 162.9 x 77.6 x 8.2 |
| Weight (g) | 219 |
| Materials | Glass front, aluminum frame, glass back |
Display
| Display Size | 6.9 inch |
| Resolution | 2608 x 1200 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 3500 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~420 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Fast Charging | 100W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.6 GHz |
| GPU | Adreno 840 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 200+50+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | HyperOS 3 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.2 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Price Information
| Price | ZAR 12,717 Approx |
Xiaomi 17 Max Questions and Answers
Q) What is the price of Xiaomi 17 Max in South Africa?
A) Xiaomi 17 Max price in South Africa starts at ZAR 12,717.
Q) Does Xiaomi 17 Max support 5G in South Africa?
A) Yes, Xiaomi 17 Max supports 5G connectivity in South Africa.
Q) Does Xiaomi 17 Max support fast charging?
A) Yes, Xiaomi 17 Max supports fast charging with 100W charging support.
Q) Which colours are available in Xiaomi 17 Max?
A) Xiaomi 17 Max is available in Black, Blue, White colours.
Q) Is Xiaomi 17 Max waterproof?
A) Yes, Xiaomi 17 Max comes with IP68 rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
