vivo X300 FE Details
vivo X300 FE features a 6.31 inch (QHD+) display with 2640 x 1216 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) processor and backed by a 6500 mAh battery.
| Product Name | vivo X300 FE |
|---|---|
| Price in India | Rs. 53,942 |
| Last Time Price Updated on | March 5, 2026 |
| Colors | Moonlight White, Cool Purple, Graphite Black |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
vivo X300 FE Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Vivo |
| Model Name | vivo X300 FE |
| Launch Date | 04 March 2026 |
| Release Date | March 2026 |
| Colors | Moonlight White, Cool Purple, Graphite Black |
Body
| Dimensions (mm) | 150.8 x 71.8 x 8 |
| Weight (g) | 191 |
| Materials | Glass front, aluminum alloy frame, glass back |
Display
| Display Size | 6.31 inch |
| Resolution | 2640 x 1216 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 5000 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~461 |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Fast Charging | 90W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 3.8 GHz |
| GPU | Adreno 829 |
Storage
| RAM | 12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 50+50+8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | Rs. 53,942 Approx |
vivo X300 FE Questions and Answers
Q) What is the price of vivo X300 FE in India?
A) vivo X300 FE price in India starts at Rs. 53,942.
Q) Does vivo X300 FE support 5G in India?
A) Yes, vivo X300 FE supports 5G connectivity in India.
Q) Does vivo X300 FE support fast charging?
A) Yes, vivo X300 FE supports fast charging with 90W charging support.
Q) Which colours are available in vivo X300 FE?
A) vivo X300 FE is available in Moonlight White, Cool Purple, Graphite Black colours.
Q) Is vivo X300 FE waterproof?
A) Yes, vivo X300 FE comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in India | Samsung Mobile Price in India |
| Vivo Mobile Price in India | Oppo Mobile Price in India |
| Oneplus Mobile Price in India | Xiaomi Mobile Price in India |
