Infinix GT 50 Pro Details
Infinix GT 50 Pro features a 6.78 inch (QHD+) display with 2644 x 1208 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 8400 Ultimate (4 nm) processor and backed by a 6500 mAh battery.
| Product Name | Infinix GT 50 Pro |
|---|---|
| Price in India | Rs. 31,652 |
| Last Time Price Updated on | April 27, 2026 |
| Colors | Black Abyss, Red Blaze, Silver Glacier |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
Infinix GT 50 Pro Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Infinix |
| Model Name | Infinix GT 50 Pro |
| Launch Date | 24 April 2026 |
| Release Date | 27 April 2026 |
| Colors | Black Abyss, Red Blaze, Silver Glacier |
Body
| Dimensions (mm) | 162.4 x 77.2 x 8.2 |
| Weight (g) | 198 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.78 inch |
| Resolution | 2644 x 1208 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 700 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~440 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 8400 Ultimate (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.1 GHz |
| GPU | Mali-G720 MC7 |
Storage
| RAM | 12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 13 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | Rs. 31,652 Approx |
Infinix GT 50 Pro Questions and Answers
Q) What is the price of Infinix GT 50 Pro in India?
A) Infinix GT 50 Pro price in India starts at Rs. 31,652.
Q) Does Infinix GT 50 Pro support 5G in India?
A) Yes, Infinix GT 50 Pro supports 5G connectivity in India.
Q) Does Infinix GT 50 Pro support fast charging?
A) Yes, Infinix GT 50 Pro supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Infinix GT 50 Pro?
A) Infinix GT 50 Pro is available in Black Abyss, Red Blaze, Silver Glacier colours.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in India | Samsung Mobile Price in India |
| Vivo Mobile Price in India | Oppo Mobile Price in India |
| Oneplus Mobile Price in India | Xiaomi Mobile Price in India |
