Redmi Note 15 Special Details
Redmi Note 15 Special features a 6.77 inch (FHD+) display with 2392 x 1080 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) processor and backed by a 5800 mAh battery.
| Product Name | Redmi Note 15 Special |
|---|---|
| Price in India | Rs. 17,832 |
| Last Time Price Updated on | April 2, 2026 |
| Colors | Crimson Reserve red, Carbon Black, Frosted White |
| Storage Option | (128GB+6GB) (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
Redmi Note 15 Special Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Xiaomi |
| Model Name | Redmi Note 15 Special |
| Launch Date | 02 April 2026 |
| Release Date | 07 April 2026 |
| Colors | Crimson Reserve red, Carbon Black, Frosted White |
Body
| Dimensions (mm) | 164.0 x 75.4 x 7.4 |
| Weight (g) | 178 |
Display
| Display Size | 6.77 inch |
| Resolution | 2392 x 1080 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Britness | 800 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~388 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5800 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.8 GHz |
| GPU | Adreno 710 |
Storage
| RAM | 6/8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Variant | (128GB+6GB) (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
| Note | UFS 2.2 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 20 MP |
Software
| Operating System | Android 15 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | Rs. 17,832 Approx |
Redmi Note 15 Special Questions and Answers
Q) What is the price of Redmi Note 15 Special in India?
A) Redmi Note 15 Special price in India starts at Rs. 17,832.
Q) Does Redmi Note 15 Special support 5G in India?
A) Yes, Redmi Note 15 Special supports 5G connectivity in India.
Q) Does Redmi Note 15 Special support fast charging?
A) Yes, Redmi Note 15 Special supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Redmi Note 15 Special?
A) Redmi Note 15 Special is available in Crimson Reserve red, Carbon Black, Frosted White colours.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in India | Samsung Mobile Price in India |
| Vivo Mobile Price in India | Oppo Mobile Price in India |
| Oneplus Mobile Price in India | Xiaomi Mobile Price in India |
