Samsung Galaxy Z Fold Wide Details
Samsung Galaxy Z Fold Wide features a 7.6 inch (QHD+) display with 2584 x 1828 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) processor and backed by a 4800 mAh battery.
| Product Name | Samsung Galaxy Z Fold Wide |
|---|---|
| Price in India | Rs. 147,114 |
| Last Time Price Updated on | May 19, 2026 |
| Colors | Black; other colors |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (1TB+16GB) |
Samsung Galaxy Z Fold Wide Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Rumored |
| Model Name | Samsung Galaxy Z Fold Wide |
| Launch Date | Not announced yet |
| Release Date | Not announced yet |
| Colors | Black; other colors |
Body
| Dimensions (mm) | Unfolded: 161.4 x 123.9 x 4.9 |
| Weight (g) | 199 |
Display
| Display Size | 7.6 inch |
| Resolution | 2584 x 1828 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~416 |
| Display Type | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 4800 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.47 GHz |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (1TB+16GB) |
| Note | UFS 4.0 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 10MP +Cover: 10MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Price Information
| Price | Rs. 147,114 Approx |
Samsung Galaxy Z Fold Wide Questions and Answers
Q) What is the price of Samsung Galaxy Z Fold Wide in India?
A) Samsung Galaxy Z Fold Wide price in India is expected to start at around Rs. 147,114.
Q) Does Samsung Galaxy Z Fold Wide support 5G in India?
A) Yes, Samsung Galaxy Z Fold Wide supports 5G connectivity in India.
Q) Does Samsung Galaxy Z Fold Wide support fast charging?
A) Yes, Samsung Galaxy Z Fold Wide supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Samsung Galaxy Z Fold Wide?
A) Samsung Galaxy Z Fold Wide is available in Black, other colors colours.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in India | Samsung Mobile Price in India |
| Vivo Mobile Price in India | Oppo Mobile Price in India |
| Oneplus Mobile Price in India | Xiaomi Mobile Price in India |
