iQOO 15T Details
iQOO 15T features a 6.82 inch (QHD+) display with 3168 x 1440 Pixels resolution. It is powered by MediaTek Dimensity 9500 Monster (3 nm) processor and backed by a 8000 mAh battery.
| Product Name | iQOO 15T |
|---|---|
| Price in India | Rs. 58,000 |
| Last Time Price Updated on | May 21, 2026 |
| Colors | Black, Blue, White |
| Storage Option | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
iQOO 15T Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Vivo |
| Model Name | iQOO 15T |
| Launch Date | 20 May 2026 |
| Release Date | 20 May 2026 |
| Colors | Black, Blue, White |
Body
| Dimensions (mm) | 163.4 x 76.7 x 8.3 |
| Weight (g) | 216 |
| Materials | Glass front, aluminum frame, glass back or glass-fiber reinforced plastic back |
Display
| Display Size | 6.82 inch |
| Resolution | 3168 x 1440 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 1800 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~510 |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Fast Charging | 100W |
Performance
| Processor | MediaTek Dimensity 9500 Monster (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.7 GHz |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 200+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OriginOS 6 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | Rs. 58,000 Approx |
iQOO 15T Questions and Answers
Q) What is the price of iQOO 15T in India?
A) iQOO 15T price in India starts at Rs. 58,000.
Q) Does iQOO 15T support 5G in India?
A) Yes, iQOO 15T supports 5G connectivity in India.
Q) Does iQOO 15T support fast charging?
A) Yes, iQOO 15T supports fast charging with 100W charging support.
Q) Which colours are available in iQOO 15T?
A) iQOO 15T is available in Black, Blue, White colours.
Q) Is iQOO 15T waterproof?
A) Yes, iQOO 15T comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in India | Samsung Mobile Price in India |
| Vivo Mobile Price in India | Oppo Mobile Price in India |
| Oneplus Mobile Price in India | Xiaomi Mobile Price in India |
